Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Eksport

  • 15-04-2016Zwrot VAT w eksporcie towarów. Będzie szybciej?
    Interpelacja nr 1732 do ministra finansów w sprawie przetrzymywania podatku VAT pobieranego od polskich eksporterów więcej »
  • 01-03-2016VAT. Opodatkowanie otrzymanych zaliczek
    Kwestie dotyczące obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki są uregulowane w art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT), który stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość bądź część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania ww. zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty. więcej »
  • 30-12-2014VAT: Rozliczenie świadczeń pomocniczych do eksportu towarów
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca swoje wyroby zamierza eksportować poza teren Wspólnoty. Cena za towar będzie ustalana w następująco: stricte towar ujmowany będzie na jednej fakturze natomiast na drugiej fakturze odbiorca będzie obciążany kosztami za usługę obejmującą m.in. transport, zabezpieczenie, konwojowanie wyrobu od granicy do miejsca dostawy dla odbiorcy. Czy w przypadku usług są one czynnościami pomocniczymi w stosunku do czynności zasadniczej jaką jest dostawa (eksport) towarów, tym samym nie określa się dla nich miejsca świadczenia i podlegają one opodatkowani tak samo jak dostawa towarów? więcej »
  • 10-12-2014Eksport towarów: Stawka VAT dla zaliczek
    Pytanie podatnika: Czy Spółka mogła lub będzie mogła zastosować stawkę podatku VAT 0% na podstawie art. 41 ust. 9b ustawy o VAT do zaliczek otrzymanych po 1 stycznia 2014 roku tytułem dostaw eksportowych, gdy wywóz towarów uzasadniony specyfiką opisanej transakcji nastąpił bądź nastąpi po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym Spółka otrzymała zaliczkę? W deklaracji za jaki okres Spółka powinna wykazać zaliczkę na poczet dostawy eksportowej w przypadku stosowania art. 41 ust. 9b ustawy o VAT? więcej »
  • 22-10-2014Zaliczka z tytułu eksportu a prawo do stawki 0%
    Po spełnieniu warunków określonych w ustawie o VAT eksport towarów podlega opodatkowaniu stawką 0%. Zasada ta obowiązuje również w przypadku otrzymanej przez podatników zaliczki z tytułu dokonania dostawy poza terytorium Unii Europejskiej. więcej »
  • 20-10-2014Otrzymanie zaliczki z tytułu eksportu – skutki w VAT
    Pytanie podatnika: Czy podatnika ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku w przypadku otrzymania zaliczek z tytułu eksportu towarów. Jaki jest sposób ich wykazywania w deklaracjach VAT-7? więcej »
  • 30-09-2014Zaliczka przy eksporcie towarów a wystawienie faktury
    Pytanie podatnika: Czy Spółka postępuje prawidłowo nie wystawiając faktury zaliczkowej, jeżeli towar jest wydawany kontrahentowi z kraju trzeciego w tym samym miesiącu, w którym Spółka otrzymała zaliczkę na ten towar? Jeżeli tak, to czy prawidłowym jest (jeżeli zaliczka była otrzymana w walucie obcej), ujmowanie na końcowej fakturze kwoty VAT według dwóch kursów NBP: jednym w zakresie części dotyczącej otrzymanej zaliczki i w pozostałej części według kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu wydania towaru? więcej »
  • 21-08-2014Eksport pośredni a stawka VAT
    Pytanie podatnika: Czy opisana powyżej sprzedaż na rzecz nabywcy stanowi eksport pośredni w rozumieniu art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o VAT? Czy dokumentowanie wywozu towarów poza terytorium UE za pomocą komunikatów IE-599 pozwala na stosowanie na fakturach wystawianych przez Spółkę na rzecz nabywcy 0% stawki VAT? więcej »
  • 14-07-2014Polski eksport nadal mocno w górę
    W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 r. eksport towarów z Polski osiągnął poziom blisko 66,8 mld euro, podczas gdy import był warty 66,7 mld zł – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wynik eksportu, który był wyższy o 7 proc. rok do roku, jest lepszy od wcześniejszych prognoz ekspertów. więcej »
  • 05-05-20140 proc. stawka VAT a zaliczka w eksporcie
    Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli Spółka otrzyma całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru, a wywóz towaru nastąpi w terminie późniejszym niż określony w art. 41 ust. 9a (spowodowane realizacją skomplikowanych i długotrwałych kontraktów zagranicznych, nawet do 12 m-cy) i otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz, można zastosować stawkę podatku 0%? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »