Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » dzierżawa

  • 13-08-2020NSA. Zyski z dzierżawy logo opodatkowane ryczałtem 8,5%
    Wykładnia językowa i systemowa art. 10 ust. 1 pkt 6 i pkt 7 ustawy o PIT wskazuje, że w przypadku, gdy przedmiotem umowy dzierżawy są prawa majątkowe, to pożytki z tego prawa będą przychodem ze źródła przychodów oznaczonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 (z dzierżawy), a nie art. 10 ust 1 pkt 7 (z praw majątkowych) ustawy o PIT. Wówczas bowiem pożytki prawa są bezpośrednio uzyskiwane ze źródła jakim jest umowa dzierżawy, a prawo majątkowe tylko pośrednio wskazuje na to źródło. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 27-07-2020Wspólny majątek małżonków: Podatnikiem VAT jest ten kto wynajmuje
    Podatniczka oraz jej mąż są obecnie na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej właścicielami nieruchomości gruntowych zabudowanych. Małżonkowie rozważają zawarcie umowy dzierżawy lub najmu części ww. nieruchomości na rzecz firmy prowadzącej działalność gospodarczą. Czy jeżeli umowa będzie podpisana tylko przez podatniczkę, podatnikiem VAT z tytułu najmu/dzierżawy będzie wyłącznie ona czy również jej mąż? Czy tylko ona będzie zobowiązana do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT i rozliczania podatku czy również jej mąż będzie do tego zobowiązany? więcej »
  • 07-07-2020Refakturowanie podatku od nieruchomości
    Podatniczka, osoba fizyczna niepodlegająca rejestracji w CEiDG, wykonuje czynność pokrywającą się z definicją działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT. Wynajmuje działki zabudowane kompleksem hal produkcyjno-magazynowych. Podatniczka również opłaca podatek od nieruchomości. Czy obciążenie podatkiem od nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy należy wystawić faktury VAT? Czy podatek od nieruchomości może być refakturowany, a w związku z tym jaka powinna być zastosowana stawka VAT? więcej »
  • 12-02-2019Ryczałt od przychodu z dzierżawy znaku towarowego
    Pytanie: Wnioskodawca zamierza zarejestrować znak towarowy. Planuje w przyszłości zawrzeć umowę dzierżawy znaku towarowego z osobą prawną (spółką kapitałową lub spółką osobową) lub osobą prowadzącą działalność gospodarczą. W ramach umowy, wynajmujący znak towarowy będzie się nim mógł dowolnie posługiwać i użytkować w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy przychód z czynszu z umowy dzierżawy znaku towarowego może zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? więcej »
  • 06-11-2018VAT od sprzedaży gruntu zabudowanego przez dzierżawcę
    W przypadku sprzedaży dzierżawcy dzierżawionego gruntu, z posadowionym na nim budynkiem, na rzecz którego poczynił on samodzielne nakłady, dające mu możliwość rozporządzania nim jak właściciel, art. 7 ust. 1 i art. 29 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r.) oraz art. 43 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 2 pkt 33 u.p.t.u. (w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r.) rozumieć należy w ten sposób, że przedmiotem dostawy jest jedynie grunt, mający charakter terenu budowlanego, co oznacza opodatkowanie takiej dostawy stawką podstawową - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 14-03-2018Wystawianie faktury przez podatnika zwolnionego z VAT
    Pytanie: Wnioskodawca rozpoczął wydzierżawianie części gruntów rolnych pod siłownie wiatrowe. Roczny przychód z wydzierżawienia tych gruntów nie przekracza 200.000 zł. Dzierżawa udokumentowana jest fakturami wystawianymi kwartalnie. Faktury wystawiane są bez podatku od towarów i usług. Zwolnienie od podatku VAT zostało zastosowane na podstawie zwolnienia podmiotowego, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy. Czy faktury wystawiane dla tej dzierżawy bez VAT są prawidłowe? więcej »
  • 04-12-2017MSSF 16 wiele zmieni w rozliczaniu leasingu
    Polskie spółki będą musiały przygotować się na pogłębione analizy wszystkich umów najmu, dzierżawy i leasingu – oceniają eksperci firmy doradczej PwC. Dodatkowe wymogi związane są z nowym Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej (MSSF 16), który zacznie obowiązywać z początkiem 2019 r. więcej »
  • 06-04-2017Dzierżawa i wynajem. Optymalizacja obciążeń podatkowych
    Właściciele lokali i nieruchomości, którzy zamierzają uzyskiwać przychody z najmu czy dzierżawy, muszą podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania tego źródła przychodów. więcej »
  • 03-03-2017WSA. Sprzedaż prywatnej nieruchomości wykorzystywanej w firmie a VAT
    W przypadku osób fizycznych mamy do czynienia z majątkiem przedsiębiorstwa (wyodrębnionym w sposób wyraźny dla celów prowadzonej działalności gospodarczej) i majątkiem prywatnym. Może zdarzyć się, że elementy majątku prywatnego są wykorzystywane do celów zarobkowych (tym samym wchodzić w zakres działalności gospodarczej) a mimo to pozostać w majątku prywatnym. Fakt uznania dzierżawy gruntu za działalność gospodarczą nie ma automatycznego przeniesienia na późniejszą transakcję sprzedaży gruntu. W sytuacji wygaśnięcia umowy dzierżawy nie ma już okoliczności - czerpania zysku z dobra, która wskazywałyby, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Nie można mówić, że taka sprzedaż odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej albowiem w takiej sytuacji ma miejsce powrót do stanu sprzed umowy dzierżawy czyli zwykłego posiadania majątku prywatnego. Uprzednia dzierżawa gruntu znajdującego się w majątku prywatnym osoby fizycznej nie może przesądzać o opodatkowaniu VAT późniejszej sprzedaży gruntu. więcej »
  • 25-11-2016NSA. Ogródek przydomowy bez VAT
    Dzierżawa gruntu przeznaczonego pod przydomowe ogródki działkowe i zieleń, który - zgodnie z umową - będzie wykorzystywany na cele rolnicze, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatków od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2013 r., poz. 1722), niezależnie od tego, czy dzierżawca jest rolnikiem ryczałtowym, czy też osobą wykorzystującą produkty rolne pochodzące z uprawy tego gruntu jedynie na własne potrzeby (konsumpcję) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »