Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » dzieło

  • 25-06-2015Podwyższone koszty autorskie przy umowie o dzieło
    Pytanie podatnika: Czy przy wystawianiu rachunku do umowy o dzieło Wnioskodawca może zastosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%, o jakich mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do wynagrodzenia otrzymanego za wykonanie dzieła, będącego przejawem pracy twórczej o indywidualnym charakterze w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? więcej »
  • 29-01-2015Podwyższone koszty autorskie dla informatyka
    Pytanie podatnika: Czy w odniesieniu do pracowników – informatyków, zatrudnionych w sposób i na warunkach określonych powyżej, Spółka jako płatnik może zastosować art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, poprzez określenie kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu w zakresie dotyczącym wynagrodzenia z tytułu stworzonego w ramach stosunku pracy oprogramowania (programu komputerowego), będącego przedmiotem prawa autorskiego? więcej »
  • 04-07-2013PIT: Dochody z praw autorskich a działalność gospodarcza
    Do niedawna właściwie bezdyskusyjne było to, że twórca, który w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwał również przychody z tytułu umów o dzieło z jednoczesnym przeniesieniem praw autorskich, miał obowiązek rozliczania zarówno tych przychodów, jak i poniesionych w związku z nimi kosztów, jedynie w ramach tej działalności. więcej »
  • 04-01-2013Koszty uzyskania przychodów twórców zatrudnionych na umowę o pracę
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do zastosowania 50 % stawki kosztów dla przychodu uzyskanego tytułem wynagrodzenia za pracę, będącą przejawem pracy twórczej o indywidualnym charakterze, w ramach umowy o dzieło oraz dla przychodu uzyskanego tytułem wynagrodzenia za pracę? więcej »
  • 22-08-2012Usługi twórców i artystów a opodatkowanie i stawka VAT
    Pytanie podatnika: Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować dla usługi sprzedaży projektu wraz z przekazaniem nabywcy praw autorskich do tego projektu – 8% czy 23%? więcej »
  • 17-08-2012Podwyższone koszty uzyskania przychodów twórców
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawcy przysługuje, w części wynagrodzenia należnego za Jego twórcze prace, prawo odliczenia od wynagrodzenia 50% stawki kosztów uzyskania przychodu, o jakiej mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 14-08-2012Opłaty za bezumowne korzystanie z majątkowych praw autorskich a VAT
    Pytanie podatnika: Czy istnieje różnica w opodatkowaniu VAT kwot uzyskanych przez Stowarzyszanie w oparciu o art. 79 ust. 1 pkt 3 upapp w przypadku ich uzyskania na podstawie wyroku sądowego, ugody sądowej lub pozasądowej? Co uznać za obrót? więcej »
  • 20-07-2012Pracownik wynagradzany w formie honorarium – autorskie koszty uzyskania przychodów w czasie urlopu
    W sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia pracownika, który w ramach swych obowiązków tworzy utwory w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.), ustalone wynagrodzenie zwykle składa się z dwóch części. Jedna z nich jest należna za wykonywanie obowiązków pracowniczych, druga zaś – tzw. honorarium – jest naliczana z tytułu stworzenia utworu oraz przeniesienia na pracodawcę autorskich praw majątkowych. więcej »
  • 03-07-2012Koszty uzyskania przychodów przy umowie o pracę twórczą
    Kwestią rozliczania kosztów uzyskania przychodów przy umowie o pracę twórczą, na podstawie której tylko część wypłacanego wynagrodzenia dotyczy przeniesienia praw autorskich, organy podatkowe zajmują się dość często. Jednym z ostatnich przykładów jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 czerwca 2012 r. nr IPPB4/415-259/12-2/JK2. więcej »
  • 10-05-2012Przenoszenie praw do dzieła przysługujących twórcy
    Zagadnienia praw przysługujących twórcy stanowią ratio legis istnienia takich regulacji, jaką obecnie w polskim prawie jest ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »