Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Dzieci pełnoletnie

  • 30-05-2018300 zł na "Dobry start": Wyprawka także dla pełnoletnich uczniów
    Świadczenie dobry start będzie przysługiwać również na dzieci powyżej 18. roku życia (nie później jak do lub 20. roku życia), pod warunkiem kontynuacji, rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat, nauki w danej szkole. Ponadto, dostrzegając potrzebę szczególnego wsparcia osób niepełnosprawnych, w przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole) - wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. więcej »
  • 22-06-2017Praca wakacyjna dziecka a prawo do ulgi prorodzinnej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wspólnie z małżonkiem skorzystali z ulgi na wychowanie dzieci w stosunku do córki, która w trakcie roku podatkowego ukończyła 18 lat. Córka Wnioskodawczyni pracowała głównie w okresie wakacji i osiągnęła dochody przekraczające kwotę wolną, tj. 3089 zł. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem skorzystali z ulgi prorodzinnej za okres 4 miesięcy, tj. za okres, kiedy córka była dzieckiem małoletnim, natomiast za pozostałe miesiące nie odliczyli ulgi. Czy Wnioskodawczyni miała prawo do skorzystania z ulgi na wychowanie dzieci w stosunku do córki? więcej »
  • 07-03-2014PIT za 2013: Ulga na dorosłe niepełnosprawne dziecko
    Pytanie: Jestem zatrudniona na umowę o pracę i z tego źródła uzyskuję dochody (ok. 40 tyś. zł rocznie). Mam ma na utrzymaniu jedną córkę w wieku 27 lat, która mieszka za mną od urodzenia. Córka posiada oświadczenie o niepełnosprawności i otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny. Ponadto, moja córka pracuje na podstawie umowy o pracę, jednak jej dochody są zbyt małe, aby mogła samodzielnie się utrzymać, tym bardziej, że musi korzystać z kosztownych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Dodam, że jestem wdową. Czy będę miała prawo skorzystać z ulgi prorodzinnej na niepełnosprawną, mającą dochody z pracy, pełnoletnią córkę? więcej »
  • 21-05-2013Ulga prorodzinna: Odliczenia przy ustalaniu kwoty dochodów dorosłego dziecka
    Z uzasadnienia: Poprzez nawiązanie w treści art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do unormowań art. 27 i art. 30b tej ustawy, prawodawca określił, iż przy określaniu kwoty uprawniającej do zastosowania ulgi z tytułu wychowania pełnoletniego dziecka, należy uwzględnić kwotę odpowiadającą podstawie obliczenia podatku (tj. kwotę dochodu pomniejszonego o odliczenia), do której odwołują się art. 27 i art. 30b ustawy. To od tej kwoty zależy bowiem bezpośrednio wysokość należnego podatku dochodowego oraz to, czy dziecko będzie w ogóle zobowiązane do jego uiszczenia. więcej »
  • 03-04-2013PIT 2012: Dochody małoletnich
    Pytanie: Jakie dochody dzieci dolicza się do zeznania podatkowego rodziców? W jaki sposób należy je ująć w zeznaniu? więcej »
  • 28-02-2013PIT 2012: Ulga na dorosłe niepełnosprawne dziecko
    Pytanie: Jestem zatrudniona na umowę o pracę i z tego źródła uzyskuję dochody. Mam ma na utrzymaniu córkę w wieku 27 lat, która mieszka za mną od urodzenia. Córka posiada oświadczenie o niepełnosprawności i otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny. Ponadto, moja córka pracuje na podstawie umowy o pracę, jednak jej dochody są zbyt małe, aby mogła samodzielnie się utrzymać, tym bardziej, że musi korzystać z kosztownych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Czy będę miała prawo skorzystać z ulgi prorodzinnej na niepełnosprawną, mającą dochody z pracy, pełnoletnią córkę? więcej »
  • 21-02-2013Ulga prorodzinna: Świadczenia po zmarłym rodzicu a limit dochodów pełnoletniego dziecka
    Pytanie: Mam dwie córki uczące się. Jedna pełnoletnia nie przekroczyła 25 roku życia, studiuje na studiach dziennych, nigdy nie pracowała i nie osiągnęła dochodu. W listopadzie zmarł mój mąż, a zakład pracy męża wypłacił należną listopadową pensję córkom. W tej sytuacji córka pełnoletnia osiągnęła dochód przekraczający 3.091 zł, pomimo, że nie pracowała. Czy należy się ulga z tytułu wychowania dziecka pełnoletniego, uczącego się, które otrzymało ww. jednorazowy dochód z pracy po zmarłym ojcu? więcej »
  • 10-01-2013Rozliczenie roczne: Ulga prorodzinna a dochody dziecka
    Z uzasadnienia: Ustawodawca w art. 6 ust 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzając zasady preferencyjnego opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dzieci pełnoletnie, uczące się, określił łączną wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej oraz dochodów ze zbycia papierów wartościowych, której osiągnięcie przez dziecko nie powoduje utraty prawa do preferencyjnego rozliczenia przez osobę samotnie je wychowującą. O ile dochód opodatkowany na zasadach określonych w art. 30b będzie odpowiadać dochodowi zdefiniowanemu w art. 9 ust 2 ustawy, to dla ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 konieczne jest wyliczenie podstawy opodatkowania zgodnie z art. 26 ustawy. więcej »
  • 17-10-2012Praca dorosłego dziecka przedsiębiorcy w kosztach podatkowych
    Pytanie: Czy podatnik (rodzic) może ująć jako koszt uzyskania przychodu wydatki na zatrudnienie na umowę zlecenia swojego pełnoletniego dziecka? więcej »
  • 27-04-2012Dochody dziecka a ulga prorodzinna
    Interpelacja nr 3204 do ministra finansów w sprawie ulgi prorodzinnej więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »