Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » dożywocie

  • 19-03-2018PIT: Rozwiązane umowy dożywocia oznacza powtórne nabycie?
    Gdy następuje rozwiązanie umowy o dożywocie, wówczas z jednej strony następuje przeniesienie własności nieruchomości z powrotem na dożywotnika, a z drugiej strony powoduje wygaśnięcie prawa dożywocia. Rodzi więc skutek rzeczowy w postaci przeniesienia własności nieruchomości na dożywotnika, co należy potraktować jako nabycie nieruchomości przez dożywotnika. Zatem bieg pięcioletniego terminu, w odniesieniu do sprzedaży ww. nieruchomości, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozwiązanie umowy dożywocia - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 22-01-2018Przekazywanie mieszkania za rentę - RPO zgłasza wątpliwości
    Coraz więcej starszych osób oddaje swoje mieszkania za późniejsze świadczenia rentowe czy dożywocie, a takie umowy są zbliżone do tzw. odwróconej hipoteki – informuje rzecznik praw obywatelskich. Jak wskazuje dr Adam Bodnar, rząd powinien przygotować przepisy, które dotyczyłyby takich umów i zapewniały ludziom odpowiednią ochronę. więcej »
  • 22-11-2016Nabycie nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę: Źródło i koszty uzyskania przychodu
    Pytanie: Między mną i moją małżonką obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Wuj małżonki planuje nam przekazać prawo własności nieruchomości, którą nabył w listopadzie 2015 r., w zamian za dożywotnią rentę wypłacaną w określonej kwocie miesięcznie do dnia śmierci wuja. Wuj będzie zamieszkiwał w nieruchomości do dnia swojej śmierci. My będziemy opłacali czynsz oraz opłaty eksploatacyjne, natomiast wuj będzie wpłacał nam co miesiąc określoną w umowie kwotę w zamian za możliwość zamieszkiwania w nieruchomości. Czy powstanie przychód w PIT od wpłacanych przez wuja kwot? Czy czynsz i opłaty będą stanowiły koszt uzyskania przychodu? więcej »
  • 13-01-2016PIT. Odpłatne zbycie nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie
    Pytanie podatnika: Czy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) oraz art. 19 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uiścić podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku przekazania nieruchomości umową dożywocia na rzecz? więcej »
  • 07-09-2015Umowa dożywocia mieszkania. Skutki podatkowe w PIT
    Pytanie podatnika: Czy przekazując mieszkanie w drodze umowy o dożywocie wnioskodawca podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »