Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Dotacje i refundacje

  • 08-07-2014Źródło otrzymania dotacji a rozliczenie podatkowe
    Przedsiębiorcy, którzy otrzymali dotację, subwencję, dopłatę i tym podobną pomoc finansową, nie tylko mają obowiązek rozliczenia jej wobec instytucji, która tego wsparcia udzieliła, ale również muszą mieć na uwadze związane z tym skutki podatkowe. Ważne przy tym jest głównie to, z jakiego tytułu (z jakiego programu pomocowego) wsparcie zostało otrzymane. Prawidłowe rozliczenie pod względem podatkowym wiąże się z koniecznością ewentualnego rozpoznania przychodu oraz dopuszczalnością ujęcia poniesionych wydatków w kosztach uzyskania przychodów. więcej »
  • 25-06-2014Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Potrzebne są zmiany?
    Interpelacja nr 25939 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wprowadzenia zmian w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej więcej »
  • 13-05-2014Dotacja z urzędu na nowe stanowisko pracy
    Interpelacja nr 24744 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie refundowania pracodawcy kosztów wyposażenia stanowiska pracy więcej »
  • 08-04-2014Moment korekty kosztów w związku z otrzymaniem dotacji
    Z uzasadnienia: Jeżeli podatnik amortyzuje środek trwały i ujmuje w kosztach podatkowych całą wartość odpisu amortyzacyjnego, a dopiero później otrzyma dotację, to jest zobowiązany zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o wartość ujętych w nich odpisów - w części odpowiadającej otrzymanej dotacji. Przepisy nie określają, w którym momencie należy dokonać takiego zmniejszenia. Powinno to być dokonane jednorazowo - w miesiącu otrzymania dotacji. Nie ma natomiast uzasadnienia do dokonywania korekty wstecz, tj. za miesiące, w których odpisy te były ujmowane w kosztach podatkowych. więcej »
  • 15-10-2013PIT: Refundacja ze spółdzielni mieszkaniowej wydatków na remont mieszkania
    Kwota zwrotu otrzymana na podstawie i zgodnie ze statutem lub regulaminem danej spółdzielni mieszkaniowej przez właściciela lokalu mieszkalnego z funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem - wyjaśnił Minister Finansów w interpretacji ogólnej. więcej »
  • 09-07-2013Wydatki z dotacji w kosztach uzyskania przychodów
    Skoro dotacja stanowi przychód z działalności gospodarczej zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 56 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dotacji, a wobec ich wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów nie mogą być one jednocześnie uwzględniane w kosztach uzyskania przychodów poprzez zastosowanie proporcji, o której mowa w art. 22 ust. 3 i 3a ww. ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 31-12-2012PKPiR: W jaki sposób należy dokonać wyceny spisu z natury?
    Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają wynikający z § 27 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475, z późn. zm.; dalej: rozporządzenie) obowiązek sporządzenia spisu z natury: więcej »
  • 23-10-2012Zakup wyposażenia z dotacji PUP w kosztach podatkowych
    Pytanie: Otrzymałam jako osoba bezrobotna dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Z środków tych kupiłam m.in. aparat fotograficzny o wartości 7900 zł, obiektyw o wartości 4500 zł i drugi o wartości 4380 zł, program graficzny do obróbki zdjęć o wartości 1130 zł, tablet o wartości 1345 zł. Poniesione wydatki zaliczone zostały do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątek stanowią aparat fotograficzny i obiektywy, które zostały zaliczone do środków trwałych (odpisy amortyzacyjne nie są kosztem uzyskania przychodu). Czy wydatki o wartości poniżej 3500 zł sfinansowane dotacją stanowią koszty uzyskania przychodu? więcej »
  • 24-09-2012Dotacja z urzędu pracy a zwrot podatku VAT
    Interpelacja nr 7249 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sprecyzowania podstaw prawnych dotyczących obowiązku zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego podatku naliczonego dotyczącego zakupionych towarów i usług w ramach przyznanej refundacji przeznaczonej na założenie nowej działalności gospodarczej lub doposażenie już działających firm więcej »
  • 12-07-2012Biznesplan w kosztach podatkowych
    Pytanie podatnika: Spółka zawarła umowę o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa ... .Wcześniej jednak poniosła koszty, pokryte ze środków własnych, opracowania biznesplanu projektu . Czy wydatki na przygotowanie ww. biznesplanu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »