Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » domek letniskowy

  • 15-06-2020PIT od sprzedaży domku letniskowego
    Podatniczka sprzedała drewniany domek letniskowy, który jest nietrwale związany z gruntem, nieocieplony, przeznaczony do pobytu sezonowego. Domek położony jest na gruncie dzierżawionym od 1990 r. Nowi właściciele będą mogli dzierżawić ten teren do 31 grudnia 2023 r. Czy podatniczka musi wykazywać sprzedaż domku w zeznaniu rocznym PIT-36 i zapłacić podatek? więcej »
  • 26-05-2020Opłaty za wywóz śmieci z domków niezamieszkałych i letniskowych do zmiany?
    Maksymalna stawka za pojemnik dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, czyli np. sklepów, przedsiębiorstw czy hoteli nie pokrywa rzeczywistych kosztów odbioru odpadów z tych nieruchomości. Żadna z firm wywozowych nie jest w stanie odbierać odpadów po stawce 5,91 zł za pojemnik 120 l odpadów zmieszanych. Dodatkowo pilnych zmian wymaga sposób naliczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości letniskowych. Opłata za nieruchomości letniskowe w wysokości nie większej niż 169 zł za rok, jest bezpodstawne i nie jest adekwatne do faktycznych kosztów ponoszonych przez gminy. Czy przewiduje się nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach? - pyta posłanka w interpelacji do Ministra Klimatu. więcej »
  • 28-08-2018NSA. Podatek od nieruchomości: Liczy się ewidencja, a nie meldunek
    Dane wynikające z ewidencji – w szczególności w przypadku wymiaru podatku od nieruchomości – mają dla organu podatkowego charakter wiążący i nie mogą być przezeń samodzielnie korygowane w ramach postępowania podatkowego, bez zmiany tych wpisów w ewidencji gruntów. Organ zobligowany jest do pominięcia informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków dopiero wówczas, gdy posłużenie się wyłącznie tymi danymi wiązałoby się z pominięciem przepisów zawartych w ustawie podatkowej, mających wpływ na wymiar podatku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 17-04-2018NSA. Meldunek nie obniży podatku od nieruchomości
    Dane wynikające z ewidencji – w szczególności w przypadku wymiaru podatku od nieruchomości – mają dla organu podatkowego charakter wiążący i nie mogą być przezeń samodzielnie korygowane w ramach postępowania podatkowego, bez zmiany tych wpisów w ewidencji gruntów. Organ zobligowany jest do pominięcia informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków dopiero wówczas, gdy posłużenie się wyłącznie tymi danymi wiązałoby się z pominięciem przepisów zawartych w ustawie podatkowej, mających wpływ na wymiar podatku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 14-08-2017WSA. Podatek od domku letniskowego: Ewidencja to nie wszystko
    Z uzasadnienia: Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie wymienia kategorii domu letniskowego. W całym ust. 1 różnicuje się stawki podatku od poszczególnych konkretnych kategorii budynków i od pozostałych budynków. W świetle art. 5 ust. 1 ustawy budynek może być zaliczony do kategorii budynków mieszkalnych, jeżeli jego parametry techniczne umożliwiają zamieszkanie w nim przez cały rok. A zatem, podczas ustalania wysokości zobowiązania podatkowego istotne stają się parametry techniczne budynku oraz to, jakie potrzeby podatnika zaspakaja ten obiekt. więcej »
  • 13-07-2015Czy domek letniskowy spełnia cel mieszkaniowy w PIT?
    Sprzedając nieruchomość w ciągu 5 lat od jej nabycia, trzeba zapłacić podatek. Sprzedaż w tym czasie może być zwolniona z PIT, jeśli w ciągu 2 lat pieniądze zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Czy kupno domku letniskowego będzie spełniać ten cel? Czy działka może mieć cel mieszkaniowy? Zobaczmy. więcej »
  • 16-12-2014Amortyzacja domku letniskowego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca kupił od gminy działkę rekreacyjną. Od Starostwa Powiatowego uzyskał pozwolenie na budowę na ww. działce dwóch budynków letniskowych w zabudowie rekreacyjnej. Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na całorocznym wynajmie owych domków turystom. Czy dla wybudowanych budynków letniskowych można skorzystać z rocznej stawki amortyzacyjnej wynoszącej 10% wartości budynku? więcej »
  • 15-05-2013Stawka ryczałtu przy wynajmie domku letniskowego
    Pytanie podatnika: Czy wynajmując domek letniskowy mogę rozliczać się z dochodu na zasadzie ryczałtu 8,5%? Czy jako osoba fizyczna mogę prowadzić najem bez zakładania działalności gospodarczej? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »