INDEKS TEMATYCZNY » depozyt nieprawidłowy

  • 16-09-2019
    WSA. PCC: Przechowywanie pieniędzy czy depozyt nieprawidłowy?
    Z uzasadnienia: Niezbędną cechą depozytu nieprawidłowego, której zaistnienie należy wykazać, jest uprawnienie przechowawcy do rozporządzania oddanymi mu na przechowanie środkami (...) uprawnienia tego nie wolno domniemywać, zwłaszcza, że pozostajemy na gruncie prawa daninowego, a przyjęcie, iż zawarta została umowa depozytu nieprawidłowego sprawia, że zdarzenie to (czynność prawna) podlega opodatkowaniu (...) Sam więc fakt umieszczenia pieniędzy na rachunku bankowym, nie jest równoznaczny z istnieniem upoważnienia udzielonego przechowawcy przez składającego do rozporządzania przechowywanymi pieniędzmi. więcej »
  • 03-09-2019
    Kiedy dochodzi do powstania depozytu nieprawidłowego dla celów opodatkowania PCC?
    Samo przelanie pieniędzy na konto bankowe określonej osoby w celu ich przechowania i przekazania wskazanej przez wpłacającego innej osobie nie oznacza, że doszło do powstania depozytu nieprawidłowego, podlegającego podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Należy ponadto udowodnić uprawnienie przechowawcy do rozporządzania przedmiotem przechowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 04-06-2019
    NSA. Samo przechowanie pieniędzy na koncie to jeszcze nie depozyt
    Sam fakt przelania pieniędzy na konto bankowe określonej osoby w celu ich przechowania i przekazania wskazanej przez wpłacającego innej osobie nie stanowi samodzielnie przesłanki do stwierdzenia, że doszło do powstania i wykonania czynności cywilnoprawnej depozytu nieprawidłowego, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zw. z art. 845 Kodeksu cywilnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 12-06-2018
    NSA. Zapłata zaległego PCC nie uchroni przed sankcyjną stawką
    Stawka podatku określona w art. 7 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma zastosowanie zawsze wtedy, gdy należny podatek nie został wpłacony do dnia wszczęcia postępowania podatkowego, w trakcie którego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki/depozytu nieprawidłowego. Z zastosowania tej stawki nie zwalnia nawet samo uiszczenie podatku według stawki 2% w sytuacji, gdy nie wynikał on ze skutecznie złożonej deklaracji podatkowej. Taka zapłata nie może zostać bowiem uznana za zapłatę "należnego podatku" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 08-03-2018
    NSA: Depozyt nieprawidłowy - jak ustalić moment powstania przychodów i kosztów?
    Jeżeli strony zawierają umowę, na podstawie której składający oddaje przechowawcy na przechowanie pieniądze bądź inne rzeczy oznaczone co do gatunku, ponadto z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać przedmiotem przechowania, jest to depozyt nieprawidłowy. więcej »
  • 28-02-2017
    Skutki podatkowe udostępnienia rachunku bankowego
    Pytanie podatnika: Na konto Wnioskodawczyni wykonany został przelew środków z tytułu spadku dla ojca Wnioskodawczyni, po zmarłym jego ojcu. Konto to do przelewu wskazał ojciec Wnioskodawczyni, ponieważ nie posiada on własnego rachunku, do tego konta ma pełnomocnictwo. Czy umowa udostępnienia rachunku bankowego może zostać zakwalifikowana jako depozyt nieprawidłowy i na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać opodatkowaniu? więcej »
  • 14-06-2016
    Czy przechowanie pieniędzy podlega PCC?
    Podatniczka zgodziła się przechować w swoim domu, na prośbę brata jego pieniądze w wysokości 55.000 zł bez możliwości rozporządzania nimi. Na jego polecenie wpłaciła całą kwotę na lokatę bankową we wskazanym przez niego banku. Lokata zgodnie z dyspozycją była na jej nazwisko. Czy w takiej sytuacji podatniczka powinna zapłacić PCC od depozytu nieprawidłowego? Czym różni się zwykłe przechowanie od depozytu nieprawidłowego? Zobaczmy. więcej »
  • 08-07-2015
    PCC. Udostępnienie konta dla celów działalności gospodarczej
    Pytanie podatnika: W związku z faktem, że od wpłat na rachunki osobiste bank nie pobiera prowizji oraz celem ograniczenia kosztów w zakresie ponoszenia opłat prowizji bankowych postanowiono, że członek zarządu - osoba fizyczna otworzy bankowy rachunek osobisty, na który będą wpłacane utargi dzienne. Czy wpłacanie utargów dziennych na specjalnie otwarty w tym celu rachunek osobisty członka zarządu i następnie ich przelewanie na rachunek firmowy spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Czy ww. transakcja będzie stanowiła depozyt nieprawidłowy? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

04.10.2022

Szkolenie on-line: Podatkowe problemy biur rachunkowych z uwzględnieniem Polskiego Ładu

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
05.10.2022

Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę z uwzględnieniem pakietu mobilności -...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
06.10.2022

Szkolenie on-line: Najnowsze i planowane zmiany w podatku PIT - Polski Ład 2.0

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.10.2022

Szkolenie on-line: Zasady tworzenia odroczonego podatku dochodowego

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.10.2022

Szkolenie online: Specjalista ds. podatków (48 h) - kurs w zakresie podatku VAT, CIT, PIT - kurs...

cena: 1690.00 zł netto

organizator: MDDP Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY