Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Darowizny

  • 17-10-2011Darowizna między małżonkami w separacji bez podatku
    Pytanie podatnika: W 1995 r. wnioskodawca zawarł związek małżeński, natomiast w maju 2008 r. sąd orzekł separację między małżonkami. Wnioskodawca jest właścicielem lokalu mieszkalnego, który to lokal zamierza podarować żonie. Czy będąc z żoną w separacji wnioskodawca może podarować jej lokal mieszkalny i czy ta darowizna będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a tej ustawy? więcej »
  • 12-10-2011Nowe formularze dla podatników podatku od spadków i darowizn
    Od 23 października br. będą obowiązywać nowe wzory formularzy SD-3, SD-3/A oraz SD-Z2, które są składane przez podatników podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenia w tej sprawie zostały opublikowane we wczorajszym Dzienniku Ustaw Nr 216. Zmiany w treści tych formularzy są wynikiem nowelizacji przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, obowiązującej od 1 września 2011 r., a także nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn, która zacznie obowiązywać od dnia 23 października 2011 r. więcej »
  • 11-08-2011Podział majątku małżeńskiego a podatek od spadków i darowizn
    Pytanie podatnika: Małżonkowie przed rokiem 2000 nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Prawo to zostało nabyte do majątku wspólnego małżonków. W styczniu 2010 r. Sąd orzekł rozwód małżonków. W chwili obecnej istnieje konieczność dokonania podziału majątku byłych małżonków, na podstawie sądowego podziału majątku. Lokal mieszkalny stanowiący współwłasność w częściach ułamkowych na skutek podziału przypadnie byłemu małżonkowi, który tytułem spłaty nabywanej części o wartości 450.000 zł dokona zapłaty kwoty 150.000 zł na rzecz Wnioskodawczyni. Będzie to całość świadczenia pieniężnego jaka zostanie zapłacona drugiej stronie. Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn? więcej »
  • 29-07-2011Przekazanie firmy dziecku nie jest opodatkowane VAT
    Pytanie podatnika: Czy przekazanie synowi w formie darowizny całego przedsiębiorstwa włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług? więcej »
  • 27-06-2011Wpłata na konto wierzyciela obdarowanego a prawo do zwolnienia
    Rekonstruowanie treści art. 4a o podatku od spadków i darowizn jedynie przy zastosowaniu wykładni językowej może prowadzić do przyjęcia, że przez "rachunek bankowy obdarowanego" należy rozumieć wyłącznie rachunek prowadzony na jego nazwisko. Tymczasem cel, dla którego ten warunek wprowadzono, stanowiło zapobieżenie fikcyjnym umowom darowizny sporządzanym m.in. dla zmniejszenia obciążeń podatkowych. Cel ten jest osiągnięty także w sytuacji, gdy środki pieniężne zostaną przekazane przez darczyńcę na rachunek innego niż obdarowany - podmiotu ale na jego rzecz. Zatem wpłata na rzecz obdarowanego należności pieniężnej na konto bankowe jego wierzyciela spełnia wymóg, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ww. ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 20-05-2011Sprzedaż firmowej nieruchomości nabytej w darowiźnie
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest właścicielem lokali mieszkalnych, których własność nabył w drodze darowizny od rodziców w 2010 r. Lokale będą przedmiotem wynajmu lub będą używane na własne cele biurowe prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, ww. lokale zostaną wpisane do ewidencji środków trwałych i będą amortyzowane. Jak ustalić koszt uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży lokalu nabytego w drodze darowizny wpisanego do ewidencji środków trwałych? więcej »
  • 28-04-2011Wniosek o zwrot VAT można złożyć także po darowiźnie nieruchomości
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym mimo tego, iż na dzień złożenia wniosku Zainteresowana nie jest już właścicielką rozpoczętej przebudowy (chodzi o wydatki poniesione w okresie od uzyskania pozwolenia na budowę do dnia przeniesienia własności nieruchomości umową darowizny)? więcej »
  • 13-04-2011Sprzedawca musi płacić VAT od darowanej żywności
    Interpelacja nr 20642 do ministra finansów w sprawie przekazywania przez producentów towarów na cele charytatywne więcej »
  • 11-04-2011Darowizna od teściów a podatek od spadków i darowizn
    Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn dotyczy nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Nie dotyczy zatem nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez synową lub zięcia. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 24 marca 2011 r. nr IPPB2/436-4/11-2/AF. więcej »
  • 07-03-2011WSA: Darowizna nie musi być przekazana na konto dziecka
    Z uzasadnienia: Jeżeli przedmiotem darowizny były środki pieniężne, to podlega zwolnieniu ich nabycie, jeżeli zostało ono zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym czasie i udokumentowane dowodem przekazania - nawet na rachunek bankowy prowadzony dla innego niż obdarowany podmiotu, ale na rzecz obdarowanego. Warunek o jakim mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, jest wymogiem wyłącznie technicznym, związanym z przewidzianą przez ustawodawcę potrzebą udokumentowania faktycznego przeprowadzenia darowizny; warunek ten nie może być utożsamiany z istotą przedmiotowego zwolnienia podatkowego. więcej »
« poprzednia[ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ] . [ 10 ]następna »