INDEKS TEMATYCZNY » Darowizny

  • 04-05-2012
    Darowizna firmowej nieruchomości a VAT
    Pytanie podatnika: Firma (osoba fizyczna) w 1997 r. zakupiła nieruchomość w postaci prawa użytkowania wieczystego działek gruntu, budynków i budowli ze stawką VAT zwolnioną (nieruchomość używana). Czy darowizna na rzecz córki ww. nieruchomości będzie zwolniona z VAT oraz, czy spowoduje obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego w wyniku dokonywanych przez firmę w latach 2001-2010 ulepszeń, których rezultatem był wzrost wartości nieruchomości? więcej »
  • 26-04-2012
    Ulga prorodzinna: Darowizna a limit dochodów dorosłego dziecka
    Z uzasadnienia: Przy określaniu kwoty uprawniającej do zastosowania ulgi z tytułu wychowania pełnoletniego dziecka, należy uwzględnić kwotę odpowiadającą podstawie obliczenia podatku, do której odwołują się art. 27 i art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To od tej kwoty zależy bowiem bezpośrednio wysokość należnego podatku dochodowego oraz to, czy dziecko będzie w ogóle zobowiązane do jego uiszczenia. Przyjęcie natomiast, że odliczenia od dochodu nie mają wpływu na wysokość kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy, powodowałoby utratę przez podatnika ulgi z tytułu wychowania dziecka, mimo że z zeznania podatkowego dziecka wynikałby podatek w wysokości 0 zł. więcej »
  • 17-04-2012
    Koszty darowizny mieszkania
    Pytanie: Zamierzam przepisać mojej córce mieszkanie warte ok. 250 tys. zł, w którym obecnie zamieszkuje. Jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Mieszkanie nie jest obciążone hipoteką ani nie jest w inny sposób zadłużone. Z tego, co się orientuję, córka nie będzie musiała płacić podatku od tej darowizny, musi tylko złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie zgłoszenie o nabyciu na formularzu SD-Z2. Mam jednak wątpliwości co do opodatkowania umowy darowizny mieszkania. Czy od tej umowy córka będzie musiała zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Na jakie opłaty musimy być przygotowani? więcej »
  • 21-03-2012
    PIT 2011: Darowizny w pytaniach i odpowiedziach
    1) W jaki sposób podatnik powinien udokumentować przekazaną darowiznę, aby móc dokonać odliczenia od dochodu? Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby wydatki z tytułu darowizn mogły być odliczone od dochodu muszą być przez podatnika odpowiednio udokumentowane: więcej »
  • 12-03-2012
    Umorzenie udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny
    W przypadku odpłatnego zbycia udziałów nabytych w darowiźnie (celem ich umorzenia) osoba fizyczna osiągnie podlegający opodatkowaniu przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną. Wobec tego, że nie zostały poniesione żadne koszty nabycia tych udziałów, opodatkowaniu będzie podlegała kwota przychodu osiągniętego z ich zbycia pomniejszona jedynie o wartość zapłaconego podatku od spadków i darowizn, o ile podatek ten w rzeczywistości zostanie zapłacony - stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21.02.2012 r., sygn. ILPB2/415-1282/10/11-S/AJ. więcej »
  • 01-03-2012
    Sprzedaż gruntu z budynkiem otrzymanego w darowiźnie
    Pytanie: Zamierzam sprzedać wykorzystywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość zabudowaną budynkiem usługowym oraz warsztatem lakierniczym. Nieruchomość gruntową, na której usadowione są ww. budynki nabyłem w darowiźnie. Czy w przypadku sprzedaży całej nieruchomości niezamortyzowana wartość może zostać zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedaży? więcej »
  • 08-02-2012
    PIT 2011: 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego (OPP)
    Jeżeli jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i chciałbyś, aby 1% podatku od Twoich dochodów trafił na konto wybranej OPP, możesz to uczynić w następujący sposób: więcej »
  • 06-02-2012
    Amortyzacja znaku towarowego nabytego w darowiźnie
    Pytanie: Czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od znaku towarowego nabytego w drodze darowizny, który wykorzystuje się gospodarczo dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej? Czy ww. odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 30-01-2012
    Umowa darowizny pod pozorem sprzedaży jest nieważna
    Wykładnia przepisu o pozorności jako wadzie oświadczenia woli nie może zmierzać do zachęcania do dokonywania czynności prawnych pozornych. Choć wola ukrycia konkretnej czynności prawnej przez dokonanie innej czynności została przez ustawodawcę wyjątkowo uznana za skuteczną, to należy mieć na względzie, że często w praktyce służy do celów niegodziwych, np. zawieraniu pozornych umów sprzedaży mających na celu uniknięcie obowiązku podatkowego, „pranie brudnych pieniędzy” albo skorzystanie z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Z tego powodu wykładnia przepisów nie może poszerzać katalogu przypadków, w których czynność prawna ukryta jest ważna - orzekł Sąd Najwyższy. więcej »
  • 19-12-2011
    Limity odliczeń obowiązujące w PIT w 2012 r.
    Poniżej przedstawiamy wykaz limitów odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2012 r. przygotowany przez Ministerstwo Finansów na podstawie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm., zwanej dalej ustawą): więcej »
« poprzednia[ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

18.07.2024

Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
22.07.2024

Szkolenie on-line: Jak ustalić koszt wyrobu gotowego? Zasady ewidencji kosztów, ustalenie...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
23.07.2024

Szkolenie on-line: Estoński CIT - zasady, korzyści oraz pułapki

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
25.07.2024

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty sporządzania rachunku przepływów pieniężnych (Cash-flow)

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
29.07.2024

Szkolenie online: Rozliczanie transakcji trójstronnych oraz łańcuchowych na gruncie podatku VAT...

cena: 790.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY