Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Darowizny

  • 26-09-2012Nieujawnione źródła dochodów: Darowizna a stawka podatku
    Jeśli np. w postępowaniu z nieujawnionych źródeł podatnik powoła się na otrzymaną darowiznę, a otrzymanie tej darowizny zostanie dowiedzione w tym postępowaniu, organy podatkowe mają obowiązek opodatkowania takiej darowizny według stawki 20%, a nie opodatkowania wydatków sfinansowanych taką darowizną według stawki 75%. Darowizny bowiem jako w ogóle nie objęte przepisami ustawy o PIT mogą, będąc tym samym "wolne od opodatkowania" w podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowić pokrycie dla poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 05-07-2012PIT: Renta dożywotnia w zamian za mieszkanie
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza przekazać synom w darowiźnie mieszkania, które przynoszą dochód z najmu. Jednocześnie zostanie ustanowiona renta dożywotnia wypłacana miesięcznie przez synów. Renta będzie ustanowiona dla Wnioskodawcy w zamian za darowiznę na rzecz synów. Czy ustanowiona i wypłacana powtarzająca się renta dla ojca (Wnioskodawcy) przez synów jest opodatkowana? więcej »
  • 18-06-2012Rozliczenie roczne: Warunki skorzystania z ulgi kościelnej
    Z uzasadnienia: Sam fakt darowizny na rzecz kościelnej osoby prawnej, o której mowa w art. 55 ust. 7 ustawy z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej nie uzasadnia jeszcze oceny realizacji ulgi podatkowej, uregulowanej w wymienionym przepisie. Dla osiągnięcia zamierzonych celów podatkowych trzeba, żeby sprawozdanie, o którym mowa w art. 55 ust. 7 ww. ustawy, zawierało dane na tyle dokładne i konkretne, aby umożliwić podatnikowi samoobliczenie podatku, a następnie organowi podatkowemu w późniejszym (ewentualnym) postępowaniu podatkowym ustalenie, sprawdzenie, zweryfikowanie danych o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą. więcej »
  • 15-06-2012Podstawa opodatkowania w CIT
    Zasady rozliczania CIT regulują przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.). Podstawę opodatkowania, co do zasady, stanowi dochód po odliczeniu m.in. ewentualnych darowizn na określone cele, przy zachowaniu 10% limitu ich wysokości, w stosunku do tego dochodu. więcej »
  • 12-06-2012PIT 2012: Limity ulg i odliczeń
    W 2012 roku wciąż jeszcze możemy dokonywać odliczeń i korzystać z ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. Do rozliczenia rocznego mamy jeszcze dużo czasu, warto jednak już dzisiaj przypomnieć, jak obniżyć podatek, który będziemy musieli zapłacić. Dokumenty, potwierdzające prawo do ulg i odliczeń, musimy bowiem zbierać cały rok. więcej »
  • 31-05-2012Opodatkowanie darowizny samochodu osobowego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierza zawrzeć z teściami umowę darowizny. Przedmiotem darowizny będzie samochód osobowy, z czego Wnioskodawczyni otrzyma udział w wysokości 1/2 w przedmiocie darowizny. Wartość udziału wynosić będzie ok. 9 000 zł. Innych darowizn od teściów Wnioskodawczyni nie otrzymała. Czy ww. darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego, a jeżeli tak, to na jakim formularzu i w jakim terminie? więcej »
  • 31-05-2012Taksa notarialna, czyli ile zapłacimy u notariusza
    Większość czynności prawnych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, np. umowy zawierane w sklepach, umowa sprzedaży samochodu czy też sporządzenie testamentu, nie musi być zawierana, pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego. Dodajmy, że o tym, czy dana czynność musi mieć postać dokumentu sporządzonego przez notariusza, decydują przepisy odpowiednich ustaw. Przykładem umów, które muszą mieć formę aktu notarialnego, są: więcej »
  • 17-05-2012Dokument elektroniczny jako potwierdzenie nabycia darowizny
    Pytanie: Czy wygenerowane z elektronicznego systemu bankowego potwierdzenie przelewu jest dokumentem wystarczającym do spełnienia warunku udokumentowania otrzymania środków na rachunek bankowy nabywcy, aby spełnić przesłanki do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wynikające z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (poza spełnieniem pozostałego warunku tj. zgłoszenia nabycia)? więcej »
  • 04-05-2012Darowizna firmowej nieruchomości a VAT
    Pytanie podatnika: Firma (osoba fizyczna) w 1997 r. zakupiła nieruchomość w postaci prawa użytkowania wieczystego działek gruntu, budynków i budowli ze stawką VAT zwolnioną (nieruchomość używana). Czy darowizna na rzecz córki ww. nieruchomości będzie zwolniona z VAT oraz, czy spowoduje obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego w wyniku dokonywanych przez firmę w latach 2001-2010 ulepszeń, których rezultatem był wzrost wartości nieruchomości? więcej »
  • 26-04-2012Ulga prorodzinna: Darowizna a limit dochodów dorosłego dziecka
    Z uzasadnienia: Przy określaniu kwoty uprawniającej do zastosowania ulgi z tytułu wychowania pełnoletniego dziecka, należy uwzględnić kwotę odpowiadającą podstawie obliczenia podatku, do której odwołują się art. 27 i art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To od tej kwoty zależy bowiem bezpośrednio wysokość należnego podatku dochodowego oraz to, czy dziecko będzie w ogóle zobowiązane do jego uiszczenia. Przyjęcie natomiast, że odliczenia od dochodu nie mają wpływu na wysokość kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy, powodowałoby utratę przez podatnika ulgi z tytułu wychowania dziecka, mimo że z zeznania podatkowego dziecka wynikałby podatek w wysokości 0 zł. więcej »
« poprzednia[ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ]następna »