Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » darowizna z poleceniem

  • 10-12-2018NSA. Darowizna z poleceniem sposobem na podatek
    Z uzasadnienia: Jeżeli obdarowany zostanie obciążony obowiązkiem wykonania polecenia, to obciążenie to stanowi ciężar darowizny, jednak pod warunkiem, że polecenie zostanie wykonane. Ustawodawca nie wprowadził przy tym warunku, że beneficjentem polecenia może być jedynie osoba trzecia, ewentualnie darczyńca. Przepis ten ma wobec powyższego zastosowanie również w sytuacji, w której beneficjentem polecenia jest sam obdarowany. więcej »
  • 31-10-2018Darowizna od brata na konto żony przy rozdzielności majątkowej bez podatku
    Pytanie: Wnioskodawca otrzymał od brata darowizny pieniężne. Zgodnie z umową pieniądze zostały przelane na konto żony Wnioskodawcy. Małżonkowie mają rozdzielność majątkową z powodu uzależnienia Wnioskodawcy od hazardu. Zgodnie z wolą darczyńcy – brata Wnioskodawcy pieniądze z darowizny zostały przeznaczone na spłatę kredytów zaciągniętych przez obdarowanego (Wnioskodawcę). Czy Wnioskodawca musi zapłacić podatek od darowizn otrzymanych od brata, jeśli tak, to w jakiej wysokości? więcej »
  • 12-06-2013Skutki podatkowe darowizny z poleceniem
    Z uzasadnienia: Nabycie przez osobę trzecią, własności rzeczy lub praw majątkowych z tytułu polecenia, nałożonego na obdarowanego w umowie darowizny, którą zawarto w formie aktu notarialnego stanowi wypełnienie dyspozycji przepisu art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nabycie następuje bowiem na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Tym samym obowiązek zgłoszenia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, nie dotyczy przypadku nabycia nieodpłatnej służebności z tytułu polecenia darczyńcy ciążącego na obdarowanym na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego. więcej »
  • 19-10-2012Darowizna na zakup mieszkania z poleceniem udostępnienia go rodzeństwu
    Z uzasadnienia: Wykonanie polecenia zawartego w umowie darowizny, polegającego na umożliwieniu zamieszkiwania w określonym czasie rodzeństwu obdarowanej, nie musiało przybierać formy ustanowienia służebności mieszkania czy też obciążenia mieszkania prawem użytkowania. Wykonanie polecenia następuje także wówczas, gdy obdarowany faktycznie udostępnia mieszkanie rodzeństwu celem zamieszkania, dlatego też wartość obciążania z tego tytułu, powinna zostać uwzględniona, przy wyliczaniu czystej wartości darowizny, stanowiącej podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizny. więcej »
  • 15-10-2012Pieniądze otrzymane z fundacji a podatek od darowizny
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn gdy suma wszystkich darowizn otrzymanych łącznie za pośrednictwem Fundacji przekroczy kwotę wolną od podatku dla osób z trzeciej grupy podatkowej, tj. kwotę 4902 zł czy też każdą kwotę przekazaną na konto Fundacji od poszczególnych osób należy traktować jako odrębną darowiznę z poleceniem, w związku z czym obowiązek zapłaty podatku wystąpi, gdy od danej osoby darowizna przekroczy kwotę wolną dla osób z trzeciej grupy podatkowej? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »