Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Czynności niepodlegające opodatkowaniu

  • 13-09-2017Opodatkowanie VAT nieważnej umowy w ocenie sądów
    Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221) przepisów tej ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Zapis taki stanowi deklarację ustawodawcy mówiącą, że budżet państwa nie powinien czerpać zysków z czynności niepożądanych ze społecznego punktu widzenia lub jednoznacznie prawem zakazanych. Opodatkowanie (nie tylko podatkiem od towarów i usług, lecz jakimkolwiek) mogłoby stworzyć wrażenie legalizacji zachowań takich jak np. handel narkotykami, stręczycielstwo, prostytucja, czyli przestępczych lub sprzecznych z zasadami współżycia społecznego. więcej »
  • 06-02-2015Wirtualna prostytucja podlega VAT?
    Usługa świadczona przez podatniczkę, tj. wirtualny seks, nie jest czynnością, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym zastosowanie znajdzie przepis art. 5 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2015 r., sygn. IBPP2/443-987/14/IK. więcej »
  • 23-04-2014Sprzedaż niepodlegająca VAT przy obliczaniu proporcji
    Przy omawianiu ustalania proporcji odliczania podatku naliczonego związanego ze sprzedażą mieszaną posługujemy się głównie sprzedażą opodatkowaną i sprzedażą zwolnioną. Ustawa o VAT przewiduje jeszcze jeden rodzaj sprzedaży – sprzedaż niepodlegającą ustawie o VAT, czyli taką sprzedaż, co do której nie znajdują zastosowania regulacje zawarte w ww. ustawie. Czy taka sprzedaż będzie musiała zostać wliczona do sprzedaży mającej wpływ na wysokość proporcji? więcej »
  • 19-06-2012Podatkowe skutki zamiany nieruchomości
    Pytanie podatnika: Jeżeli umowa zamiany następuje na podstawie art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami, to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? więcej »
  • 10-11-2010Jak ewidencjonować usługi opodatkowane poza Polską
    Pytanie podatnika: Czy proponowane przez Wnioskodawcę rozwiązanie polegające na uzupełnieniu informacji zawartych w raporcie „Rejestr VAT” Usług niepodlegających VAT w Polsce o dodatkowy załącznik do tego raportu, zawierający podaną słownie nazwę usługi dla poszczególnych pozycji raportu, spełnia wynikający z art. 109 ust. 3a ustawy o VAT wymóg uwzględniania w ewidencji „nazwy usługi”? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »