Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Cesja wierzytelności

  • 05-07-2012Sprzedaż własnych wierzytelności a podatek VAT
    Ofert przejęcia cudzych wierzytelności pieniężnych jest coraz więcej. Powyższe nie powinno dziwić, bowiem wierzyciele - zmęczeni niewygodną windykacją czy niemożnością wyegzekwowania długu – chętnie przelewają posiadane wierzytelności na inne podmioty. Powstaje jednak wątpliwość jak rozliczyć wskazany zakup na gruncie ustawy o VAT? Czy podmiot, który nabywa na własne ryzyko wierzytelności po ich cenie nominalnej świadczy względem zbywcy usługę ściągania długów podlegającą obowiązkowi podatkowemu z tytułu VAT? więcej »
  • 24-05-2012Transakcje na rynku wierzytelności: Faktoring
    Faktoring jest umową nienazwaną, czyli niezapisaną wprost w kodeksie cywilnym, wobec czego, zgodnie z art. 3531 Kodeksu cywilnego, strony zawierają umowę wedle swojego uznania, byleby tylko jej treść nie była sprzeczna z przepisami kodeksu. Umowę faktoringu zawierają dostawca towarów lub usług (faktorant) oraz nabywca wierzytelności (faktor). Jest to forma finansowania przedsiębiorstw poprzez wykup wierzytelności. Faktor (bank lub firma faktoringowa) nabywa krótkoterminowe wierzytelności, faktorant natomiast otrzymuje z tego tytułu odpowiednią zapłatę. więcej »
  • 24-04-2012Skup długów w celu windykacji a VAT
    Transakcja nabycia na własne ryzyko wierzytelności trudnej, po cenie niższej od jej wartości nominalnej, nie będzie mogła być zakwalifikowana jako świadczona przez nabywcę wierzytelności usługa w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ze względu na fakt, że w takim przypadku nie mamy do czynienia z zobowiązaniem się przez usługodawcę do ściągnięcia długu w zamian za wynagrodzenie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 12-04-2012Cesja wierzytelności a VAT
    Z uzasadnienia: Jeżeli nabycie wierzytelności w celu kompensaty z należnościami podatnika ma charakter okazjonalny a strony ustalając cenę wierzytelności w wysokości odpowiadającej jej wartości nie przewidziały otrzymania przez nabywcę wierzytelności od zbywcy wynagrodzenia, to nabycia wierzytelności za cenę równą jej wartości nie można traktować jako usługi podlegającej obowiązku podatkowemu z tytułu VAT. więcej »
  • 18-01-2012Cesja wierzytelności a VAT
    Z uzasadnienia WSA: Skoro strony nie przewidują otrzymania przez nabywcę od zbywcy wynagrodzenia i w cenie wierzytelności nie będzie mieściło się wynagrodzenie, prowizja słuszny jest zarzut skargi, iż w działaniu nabywcy wierzytelności brak jest istotnego elementu - odpłatności i świadczenia nabywcy nie można traktować jako usługi podlegającej obowiązku podatkowemu z tytułu VAT. więcej »
  • 15-09-2011Opodatkowanie VAT nabycia wierzytelności jako formy zapłaty
    Pytanie: Spółka zajmuje się świadczeniem usług prawnych oraz doradztwa dla podmiotów gospodarczych, wykonuje również na rzecz niektórych klientów usługi związane z windykacją. Zdarza się, że w związku ze świadczeniem podstawowych usług (prawnych), spółka otrzymuje od zleceniodawców tych usług propozycje innej formy zapłaty za świadczoną usługę. Mianowicie jako spłatę długu klient proponuje spółce, że dokona na jej rzecz przelewu (cesji) wierzytelności, która przysługuje mu w stosunku do jego osobistego dłużnika. Czy nabycie wierzytelności w drodze cesji (w ramach umowy datio in solutum) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Zawierana umowa byłaby bezpłatna. więcej »
  • 09-05-2011VAT od ściągania długów wciąż budzi wątpliwości przedsiębiorców
    Interpelacja nr 20853 do ministra finansów w sprawie opodatkowania bezwarunkowej cesji wierzytelności więcej »
  • 04-05-2011WSA: Cesja wierzytelności może być zwolniona z VAT
    Z uzasadnienia: Nie ma wątpliwości co do tego, że nabycie wierzytelności w sytuacji, gdy celem jej nabycia nie jest ściągnięcie długu, ale np. przejęcie podmiotu sprzedającego wierzytelność, a także jej odsprzedanie stanowi czynność kwalifikowaną do usług zwolnionych od opodatkowania. Powyższe stanowisko zawarte zostało również w piśmiennictwie. Znajduje także swoje odzwierciedlenie w treści art. 135 ust. 1 lit. d) Dyrektywy 112, zgodnie z którym państwa członkowskie zwalniają transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące rachunków depozytowych, rachunków bieżących, płatności, przelewów, długów, czeków i innych zbywalnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem windykacji należności. Zatem opodatkowaniu według powyższego przepisu podlegać mogą wyłącznie te transakcje, których celem jest egzekwowanie długu (windykacja należności). więcej »
  • 24-02-2011Opodatkowanie darowizny wierzytelności z tytułu pożyczki
    Pytanie: Mój mąż zawarł ze spółką z o.o. umowę pożyczki, w której pożyczył spółce określoną kwotę. Zgodnie z tą umową naliczanie i płatność odsetek od kwoty pożyczki następuje w okresach miesięcznych, do czasu spłaty pożyczki, co nastąpić ma jednorazowo przed upływem terminu oznaczonego w umowie. Mąż planuje przenieść nieodpłatnie ogół swoich praw i obowiązków wynikających z umowy pożyczki na mnie, w drodze trójstronnego porozumienia - aneksu do umowy pożyczki. Dodam, że posiadam obywatelstwo polskie i mieszkam na terenie Polski oraz nie prowadzę działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Czy nieodpłatne nabycie praw majątkowych (wierzytelności z tytułu umowy pożyczki) podlegać będzie podatkowi od spadków i darowizn? więcej »
  • 15-12-2010Cesja wierzytelności a opodatkowanie VAT
    Zwolnione z opodatkowania będzie nabycie wierzytelności gdy jej celem nie jest ściągnięcie długu, ale np. przejęcie podmiotu sprzedającego wierzytelność, a także jej odsprzedanie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »