Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Cesja wierzytelności

  • 26-08-2021Przeniesienie prawa własności nieruchomości za zwolnienie z długu z CIT
    Ze względu na trudną sytuację finansową spółki z o.o. oraz na zbliżający się termin spłaty zobowiązań wobec pożyczkodawców, zarząd podjął decyzję o cesji wierzytelności wobec pożyczkodawców na spółką akcyjną. W związku ze wstępną decyzją o postawieniu spółki z o.o. w stan likwidacji, zarządy spółek podejmą decyzję o wspólnym rozliczeniu zobowiązań poprzez przeniesienie prawa własności gruntu budowlanego w zamian za zwolnienie z długu z tytułu cesji wierzytelności. Czy nabycie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu stanowi odpłatne nabycie nieruchomości i skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku? więcej »
  • 23-08-2019Podatek od czynności cywilnoprawnych przy cesji zwrotnej wierzytelności
    Jeśli zwrotne przeniesienie wierzytelności nie będzie dokonywane na podstawie odrębnej umowy sprzedaży, ani też nie będzie stanowiło innej czynności cywilnoprawnej wymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to nie będzie rodzić skutków na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. więcej »
  • 08-04-2019NSA. Skutki sprzedaży wierzytelności po skorzystaniu z ulgi na złe długi w VAT
    Art. 89a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r.) należy rozumieć w ten sposób, że - mając na uwadze zasady proporcjonalności i neutralności VAT - w przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty w formie tzw. ulgi na złe długi, należność została zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została zbyta - z uwzględnieniem proporcji, w jakiej otrzymana z tytułu sprzedaży kwota ma się do kwoty dokonanej korekty - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 05-03-2019WSA. Cesja długów z PCC
    Z uzasadnienia: Skoro czynności polegające na kupowaniu wierzytelności w imieniu własnym i na własne ryzyko nie są odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, to nie podlegają one podatkowi od towarów i usług. Ustalenie to wyklucza zastosowanie wyłączenia przedmiotowego z opodatkowania podatkiem od czynnościach cywilnoprawnych, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. więcej »
  • 08-08-2017Sprzedaż wierzytelności w księgach rachunkowych
    Bardzo często zdarza się, że niektóre należności są trudne do wyegzekwowania. Zatem przedsiębiorstwa, w sytuacji gdy kontrahent nie zamierza uregulować przeterminowanej należności, decyduje się na jej sprzedaż. W niektórych przypadkach bowiem korzystniejsze będzie przeniesienie praw z tytułu wierzytelności niż prowadzenie długotrwałego procesu windykacji oraz skierowanie sprawy do postępowania egzekucyjnego. więcej »
  • 11-06-2013Ulga na złe długi - wątpliwości podatników
    Od początku tego roku obowiązują zmienione zasady dokonywania korekty podatku należnego oraz naliczonego z tytułu nieuregulowanych należności, tzw. ulga na złe długi. Przyjrzyjmy się zatem stanowisku organów podatkowych oraz głównym wątpliwościom, które rodzą się u podatników w związku ze stosowaniem tych przepisów. więcej »
  • 30-10-2012Opodatkowanie PCC cesji wierzytelności
    Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 101, poz. 649, z późn. zm., dalej: ustawa o PCC) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Opodatkowaniu PCC podlegają między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. więcej »
  • 03-10-2012Nabycie wierzytelności w celu windykacji a koszty uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Czy Spółka nabywając wierzytelność w celu jej windykacji, może potrącać koszty jej nabycia w całości lub w części do wysokości faktycznie uzyskanej od dłużnika - w danym roku podatkowym, a nie proporcjonalnie do wysokości uzyskanych przychodów? więcej »
  • 21-08-2012Koszty uzyskania przychodu przy nabyciu wierzytelności
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowym, w świetle art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest rozpoznanie kosztu w wysokości kwoty wydatkowanej na nabycie wierzytelności oraz zaliczenie tego wydatku w koszty podatkowe w dacie otrzymania faktycznej spłaty? więcej »
  • 09-08-2012Sprzedaż wierzytelności własnych i PCC
    Jeżeli transakcja, której przedmiotem będzie sprzedaż wierzytelności własnych nie będzie stanowić dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług, w rozumieniu ustawy o VAT, to pozostanie ona poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług i sprzedaż taka nie będzie korzystała ze zwolnienia, określonego w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, stosownie do postanowień art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy, sprzedaż prawa majątkowego, jakim jest wierzytelność, będzie podlegać opodatkowaniu PCC. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20.06.2012 r. (sygn. IPTPB2/436-37/12-4/KK). więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »