Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » cena

  • 12-05-2021Sprzedaż towarów po znacznie obniżonej cenie a VAT
    Z pojęciem „sprzedaż” nierozerwalnie związana jest „cena”. Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług, cena jest wartością wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. Wartością rynkową jest najwyższa cena po jakiej kupujący chce zakupić produkty lub usługi i najniższą na jaką może zgodzić sią sprzedający. Jest również najbardziej prawdopodobną ceną jaką dana rzecz mogłaby otrzymać na rynku. Wartość rynkowa może zależeć od sytuacji politycznej, preferencji kupujących lub sprzedających, koniunktury. więcej »
  • 10-04-2017Ceny transferowe. Wartość rynkowa usług
    Przy określaniu wartości rynkowej dóbr niematerialnych lub usług w transakcjach między podmiotami powiązanymi organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej w pierwszej kolejności badają, czy niezależne, racjonalnie działające podmioty zawarłyby taką transakcję na warunkach, jakie ustaliły podmioty powiązane. więcej »
  • 20-03-2017Podatki zachęcą do czytania książek?
    Z badań wynika, że niemal dwie trzecie Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Jak by nie patrzeć, wynik straszny. Zapowiadana ustawa o jednolitej cenie książki z pewnością tego stanu nie poprawi. Być może pomocne okażą się ulga na ich zakup i odpis od podatku. więcej »
  • 22-12-2015Koszty uzyskania przychodów. Sprzedaż towarów poniżej ceny zakupu
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca dokonując sprzedaży towarów poniżej kosztów nabycia, ma prawo zaliczyć straty wynikające ze sprzedaży towarów, poniżej cen zakupu, do kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 01-09-2015NSA. Zawyżona cena a koszty uzyskania przychodów kupującego
    Nie można uznać, że wypływ środków pieniężnych z kasy (rachunków bankowych) podatnika, w wysokości zawyżenia przez nieuczciwych kontrahentów wartości należnego im wynagrodzenia z tytułu usług świadczonych przez nich na rzecz podatnika, stanowi straty w jego środkach obrotowych, stanowiące koszt uzyskania przychodu wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 14-07-2015WSA. Niska cena to nie zawsze obejście prawa
    Z uzasadnienia: Jeśli cena sprzedaży w umowie zawartej pomiędzy stronami zostanie ustalona na kwotę 1 zł netto, to kwota ta stanowić będzie podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Organ zastrzegł przy tym, że czynność ta musi rzeczywiście stanowić odpłatną dostawę towarów, a nie np. darowiznę i nie ma na celu obejścia przepisów prawa i uniknięcia opodatkowania danej czynności lub uniknięcia korekty odliczonego podatku naliczonego. W ocenie Sądu, Minister Finansów winien udzielić odpowiedzi twierdzącej i uznać, że stanowisko spółki odnośnie ustalenia podstawy opodatkowania przy tego rodzaju transakcji jest prawidłowe, gdyż cena wskazywana przez spółkę była uzasadniona względami ekonomicznymi które miały towarzyszyć tej transakcji. więcej »
  • 12-05-2015Sprzedaż towarów w cenie promocyjnej a podstawa opodatkowania w VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności prowadzi szereg działań o charakterze promocyjnym. W ramach tych działań zdarza się, że dokonuje sprzedaży towarów ze znacznym rabatem po uwzględnieniu którego promocyjna cena sprzedaży danego towaru może wynieść niekiedy 10 groszy netto. Czy w takim przypadku podstawą opodatkowania podatkiem VAT sprzedawanych przez Wnioskodawcę towarów na zasadach promocyjnych stanowić będzie kwota wynosząca 10 groszy netto? więcej »
  • 06-08-2014Sprzedaż usługi po obniżonej cenie. Skutki w PIT
    Pytanie podatnika: Jakie są skutki podatkowe sprzedaży towarów za 1 zł dokonywanej w ramach akcji promocyjnej kierowcom kontrahentów zlecającym serwisowanie? więcej »
  • 09-08-2013Zamówienia publiczne. Odrzucenie oferty z uwagi na błędy w obliczeniu ceny
    Błąd w obliczeniu ceny to taki błąd, którego nie można poprawić w ramach oczywistej omyłki rachunkowej lub w oparciu o art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy o zamówieniach publicznych – omyłka w treści oferty, które nie jest istotna, tzn. nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty. więcej »
  • 06-06-2013Zmiana ceny wycieczki przed wyjazdem. Uprawnienia podróżnego
    Czy organizator ma prawo zmienić cenę usługi po zawarciu umowy, tłumacząc się np. wzrostem kursów walut? Czy przysługuje mi prawo do odstąpienia od umowy? Jeśli tak, to czy będę musiał ponieść z tego tytułu jakieś koszty? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »