Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Cele prywatne

  • 05-06-2020PIT. Firmowy samochód do celów prywatnych pracownika
    Przedsiębiorca przewidział dla wybranych pracowników prawo do korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych. Czy po stronie pracownika powstanie przychód już przez sam fakt zawarcia umowy dot. korzystania z pojazdu? Czy powstanie nieodpłatnego przychodu należy wiązać dopiero z rzeczywistym faktem skorzystania z samochodu służbowego? Czy brak danych niezbędnych do rozliczenia eliminuje obowiązek pracodawcy naliczenia i pobrania zaliczki na podatek? Czy pracodawca (płatnik) ma obowiązek ustalenia przychodu i pobrania zaliczki na PIT od wartości paliwa? Czy koszty rat leasingu stanowią element kwot ryczałtu? więcej »
  • 06-02-2020WSA. Paliwo w ryczałcie: Sądy swoje, a fiskus uparcie dalej swoje
    Jeśli intencją wprowadzenia rozwiązania zawartego w art. 12 ust. 2a ustawy o PIT było uproszczenie zasad ustalania wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu używania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych, to należy przyjąć, że ryczałt ten obejmuje wszystkie wydatki ponoszone przez pracodawcę związane z używaniem samochodu przez pracownika. Objęcie ryczałtem samego tylko udostępnienia samochodu, w tym ewentualnie kosztów stałych związanych z jego eksploatacją przy konieczności odrębnego, skomplikowanego ustalania kosztów zużycia paliwa nie realizowałoby założonego celu, a przeciwnie - stanowiłoby dalsze skomplikowanie prowadzenia niezbędnych ewidencji - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. więcej »
  • 24-07-2019Odliczenie VAT od samochodów używanych przez pracowników na własne potrzeby
    Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zasadą jest, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z takich zakupów. Ograniczenie to nie ma – na podstawie ust. 3 pkt 1 lit. a wyżej powołanego przepisu – zastosowania w przypadku wykorzystywania takich pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Oznacza to, że samochód oddany do prywatnego użytku pracownikowi powinien nadal u pracodawcy stanowić przedmiot działalności gospodarczej. Będzie można uznać, że sytuacja taka ma miejsce, gdy pracownicy będą płacili pracodawcy - podatnikowi VAT wynagrodzenie z tego tytułu. więcej »
  • 06-02-2019Firmowy samochód używany tylko prywatnie. Czy można odliczyć VAT?
    Pytanie: W 2014 r. Wnioskodawca kupił samochód ciężarowy X. Od zakupu został odliczony VAT. W 2014 r. auto zostało przerobione i zarejestrowane jako auto osobowe. X pozostał na stanie firmy Wnioskodawcy. Obecnie samochód używany jest do celów prywatnych, to jest w promieniu kilkunastu kilometrów. Czy można odliczyć podatek VAT od kosztów eksploatacji auta używanego wyłącznie dla celów prywatnych - nie związanych z działalnością gospodarczą? więcej »
  • 16-05-2018Przekazanie środka trwałego na potrzeby osobiste a VAT
    Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn.zm.) za dostawę towaru uznawane jest również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Warunkiem jest przysługiwanie podatnikowi w całości lub w części prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, imporcie lub wytworzeniu. Dotyczy to także ich części składowych. Przepis ten zawiera przykładowy katalog przekazań nieodpłatnych, wśród których mieści się też przekazanie na cele osobiste podatnika. więcej »
  • 06-12-2017WSA. Czy ryczałt na samochód obejmuje paliwo? Fiskus swoje, a sądy swoje
    Z uzasadnienia: Świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie samochodu. Jest nim zapewnienie możliwości jego prawidłowego używania, także i ponoszenie wszystkich niezbędnych wydatków umożliwiających takie używanie tj. kosztów eksploatacji, w tym materiałów eksploatacyjnych, kosztów związanych z zakupem paliwa, czy badań technicznych. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby jeden rodzaj tych wydatków jakim są wydatki na paliwo uznać za stanowiące odrębne świadczenie. więcej »
  • 10-07-2017Amortyzacja samochodu wykorzystywanego do celów mieszanych
    Pytanie: Przedsiębiorca kupił samochód osobowy, który jest wykorzystywany przede wszystkim w działalności gospodarczej, a sporadycznie do celów prywatnych. Czy samochód ten można wprowadzić do ewidencji środków trwałych, a w konsekwencji dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej? więcej »
  • 07-07-2017WSA. Ryczałt na samochód. Z paliwem czy bez? Fiskus nie daje za wygraną
    Z uzasadnienia: Świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie samochodu. Jest nim zapewnienie możliwości jego prawidłowego używania, także i ponoszenie wszystkich niezbędnych wydatków umożliwiających takie używanie tj. kosztów eksploatacji, w tym materiałów eksploatacyjnych, kosztów związanych z zakupem paliwa, czy badań technicznych. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby jeden rodzaj tych wydatków jakim są wydatki na paliwo uznać za stanowiące odrębne świadczenie. więcej »
  • 29-03-2017Ryczałt na samochód z paliwem czy bez? - fiskus nie zmienia zdania
    Pytanie: Czy wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, o której mowa w art. 12 ust. 2a-2c ustawy o PIT obejmuje wszelkie świadczenia wynikające z tego tytułu, czyli również koszty użytkowania samochodu takie jak: paliwo, ubezpieczenie, bieżące naprawy, przeglądy itd.? więcej »
  • 22-11-2016Ryczałt od samochodów służbowych nie uwzględnia paliwa
    Pytanie podatnika: Czy wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, o której mowa w art. 12 ust. 2a-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje wszelkie świadczenia wynikające z tego tytułu (udostępnienie samochodu oraz koszty jego eksploatacji do celów prywatnych pracownika, w szczególności koszty paliwa) i w rezultacie Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych jest zobowiązana rozpoznać po stronie pracownika z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych wyłącznie przychód w wysokości określonej zgodnie z art. 12 ust. 2a-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pobrać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »