Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Budynki i budowle

  • 06-04-2009Ulepszenie budynku a podatek od nieruchomości
    Pytanie: W ciągu tego roku planujemy rozbudować i zmodernizować istniejące budynki. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości od zwiększonej powierzchni użytkowej tych budynków oraz od wzrostu ich wartości? więcej »
  • 06-04-2009Orzecznictwo podatkowe: Opodatkowanie obiektów tymczasowych
    Jeżeli istnienie budowli, w postaci tymczasowego obiektu budowlanego, stanowiące okoliczność, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy, ustanie, zanim mógł w jej przedmiocie powstać obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, obowiązek ten, na podstawie normujących w tym zakresie przepisów art. 6 ust. 2 i art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, nie powstanie. więcej »
  • 25-03-2009Orzecznictwo podatkowe: Warunki opodatkowania podatkiem od nieruchomości kabli telekomunikacyjnych
    Kable oraz kanały kablowe, będące własnością Telekomunikacji Polskiej S.A., połączone w całość techniczno- użytkową niezbędną do zapewnienia łączności telefonicznej i związane z prowadzeniem przez podatnika działalności gospodarczej są siecią techniczną i stanowią budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 i art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z 7 lipca 19994 roku - Prawo budowlane w związku z art. 1a ust.1 pkt 2 ustawy z 12 lipca 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. więcej »
  • 12-03-2009Amortyzacja ulepszonego środka trwałego
    Pytanie podatnika: Czy podatnik będzie mógł zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną wyłącznie do budynku dawnych koszar, czy również do nowo wybudowanego obiektu? więcej »
  • 24-02-2009Co to jest budowla?
    Interpelacja nr 6847 do ministra finansów w sprawie przyjęcia pełnej i spójnej definicji budowli w przepisach podatkowych więcej »
  • 02-02-2009Uproszczona amortyzacja nieruchomości
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni prawidłowo dokonuje odpisów amortyzacyjnych budynku mieszkalnego (kamienica), którego współwłaścicielami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, z tytułu najmu lokali, wyliczając miesięczny odpis amortyzacyjny w sposób: powierzchnia użytkowa budynku (zgodna z deklaracją podatku od nieruchomości) × kwota 988 zł × stawka 1,5% : 12 miesięcy? więcej »
  • 30-01-2009Orzecznictwo podatkowe: Definicja budynku w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
    W Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) przez budynek rozumie się zadaszony obiekt budowlany wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywany dla potrzeb stałych oraz przystosowany do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, w tym dźwigi osobowe. więcej »
  • 21-01-2009Orzecznictwo podatkowe: O opodatkowaniu decydują kwestie techniczne
    1. Wykazanie istnienia związku techniczno-użytkowego pozwala na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, jako budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych obiektu budowlanego składającego się z części o charakterze stricte budowlanym (np. fundament) oraz nie mających takiego charakteru (np. urządzenia techniczne). Jeżeli takiego związku nie można wykazać, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będą podlegały jedynie części budowlane obiektu. 2. Jeżeli w budynku usytuowana została budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, budowla ta stanowi wówczas odrębny od budynku przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. więcej »
  • 22-12-2008Darowizna środka trwałego
    Pytanie podatnika: Jak ustalić prawidłową podstawę opodatkowania podatkiem VAT przedmiotowej darowizny, czy podstawą opodatkowania w momencie darowizny będzie wartość w cenach rynkowych ustalona przez rzeczoznawcę lub będzie to koszt wytworzenia budynku z 1999 r. pomniejszony o odpisy amortyzacyjne, a może wyłącznie wartość w cenie zakupu nabytych materiałów budowlanych i usług udokumentowanych fakturami VAT przy budowie? więcej »
  • 28-11-2008Odliczanie VAT od budowy budynku mieszkalno-usługowego
    Pytania podatnika: 1. Czy w stosunku do wydatków na opisaną we wniosku inwestycję przysługuje Wnioskodawczyni prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu? 2. Czy na moment uzyskania prawa do odliczenia będzie miało wpływ uzyskanie zmiany wpisu do pozwolenia na budowę? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »