INDEKS TEMATYCZNY » Budynek niemieszkalny

  • 24-07-2020
    Indywidualna stawka amortyzacji dla budynku
    Spółka zamierza kupić budynek niemieszkalny od osoby trzeciej. Budynek nie jest nowym budynkiem. Od oddania budynku do używania po raz pierwszy upłynęło już ponad 40 lat. Czy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji dla tego budynku przyjmując, że będzie on amortyzowany w okresie nie krótszym niż 10 lat? Czy stawka ta może być niższa od 10%? Czy po rozpoczęciu amortyzacji i przyjęciu 10-letniego okresu amortyzacji możliwe będzie w przyszłości podjęcie decyzji o wydłużeniu okresu amortyzacji, tj. o obniżeniu stawki indywidualnej poniżej 10%? więcej »
  • 12-12-2019
    Podwyższona do 10% stawka amortyzacji lokalu niemieszkalnego - jak udokumentować używanie?
    Podatnicy mają prawo w niektórych sytuacjach indywidualnie określić stawkę amortyzacji. W przypadku używanych lokali niemieszkalnych, dla których maksymalna stawka amortyzacji wynosi nawet 10% (przy normatywnej stawce 2,5%) w grę wchodzą spore korzyści podatkowe. Ale ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii dokumentowania okresu używania lokalu niemieszkalnego - a właśnie ten okres ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia wysokości stawki. Jak wobec tego ma fakt i okres używania udokumentować podatnik? więcej »
  • 24-11-2017
    Środki trwałe: Brakującą dokumentację może zastąpić opinia biegłego
    Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabyła w 1996 r. budynek handlowo-usługowy w stanie surowym. Od tego czasu budynek ten był modernizowany, ale nie zachowały się faktury ani rachunki dokumentujące te prace. Po zakończeniu prac budowlanych budynek został wynajęty i używany jest przez najemcę. Za ten okres z tytułu najmu opłacany był podatek w formie ryczałtu. Od początku 2018 r. najem ma być prowadzony na zasadach ogólnych. Czy na podstawie wyceny dokonanej przez biegłego można wprowadzić ww. budynek do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tak ustalonej wartości początkowej? więcej »
  • 28-09-2016
    Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie
    Pytanie podatnika: Czy dokonywane odpisy amortyzacyjne, w związku z użytkowaniem budynku niemieszkalnego - trwale związanego z gruntem, będącego inwestycją na dzierżawionym (obcym) gruncie, a więc w obcym środku trwałym, mieszczą się w katalogu normy prawnej sygnowanej artykułem 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i skutkować będą możliwością zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% rocznie? więcej »
  • 16-12-2014
    Amortyzacja domku letniskowego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca kupił od gminy działkę rekreacyjną. Od Starostwa Powiatowego uzyskał pozwolenie na budowę na ww. działce dwóch budynków letniskowych w zabudowie rekreacyjnej. Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na całorocznym wynajmie owych domków turystom. Czy dla wybudowanych budynków letniskowych można skorzystać z rocznej stawki amortyzacyjnej wynoszącej 10% wartości budynku? więcej »
  • 26-11-2013
    VAT od sprzedaży budynku niemieszkalnego oraz budynków gospodarczych wraz z gruntem
    Pytanie podatnika: Czy sprzedaż budynku niemieszkalnego oraz budynków gospodarczych wraz z gruntem, na których są one posadowione jest zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT jeżeli: w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów? więcej »
  • 17-05-2010
    Indywidualna stawka amortyzacyjna dla ulepszonego budynku
    Pytanie podatnika: Czy po wniesieniu nieruchomości do spółki możliwe jest zastosowanie dla budynku handlowo-usługowego, będącego przedmiotem ulepszeń, indywidualnej stawki amortyzacji wynoszącej 33,33% rocznie? więcej »
  • 14-11-2008
    Amortyzacja używanego budynku niemieszkalnego
    Pytanie podatnika: Czy możliwe jest zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacyjnej, tak aby okres amortyzacji wyniósł 10 lat? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

04.10.2022

Szkolenie on-line: Podatkowe problemy biur rachunkowych z uwzględnieniem Polskiego Ładu

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
05.10.2022

Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę z uwzględnieniem pakietu mobilności -...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
06.10.2022

Szkolenie on-line: Najnowsze i planowane zmiany w podatku PIT - Polski Ład 2.0

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.10.2022

Szkolenie on-line: Zasady tworzenia odroczonego podatku dochodowego

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.10.2022

Szkolenie online: Specjalista ds. podatków (48 h) - kurs w zakresie podatku VAT, CIT, PIT - kurs...

cena: 1690.00 zł netto

organizator: MDDP Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY