Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Budynek

  • 22-10-2015Względy techniczne a podatek od nieruchomości
    Z uzasadnienia: O ile więc zgodzić się przyjdzie, że co do zasady to na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że dany przedmiot opodatkowania "ze względów technicznych" nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej - to jednak nie zwalnia to organu z konieczności wnikliwego i wszechstronnego wyjaśnienia tej kwestii w postępowaniu podatkowym. więcej »
  • 30-09-2015NSA. Czy parking podziemny jest budynkiem?
    Z uzasadnienia: Parking (garaż) stanowi - jako najniższa kondygnacja - część budynku, a jego powierzchnia użytkowa, powinna zostać zaliczona do podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Pojęcia przegrody budowlanej, o którym mowa w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie można zawężać do ściany w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale należy objąć tą kategorią również takie elementy struktury budynku, jak np. filary, słupy czy kolumny, które w sensie konstrukcyjnym mogą pełnić tę samą funkcję co ściana, i które strukturalnie wydzielają budynek lub jego część z przestrzeni. więcej »
  • 22-09-2015Zabezpieczenie i rozbiórka budynku jako koszt podatkowy
    Pytanie podatnika: Czy koszty zabezpieczenia budynku oraz koszty związane z jego rozbiórką mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów? Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, to w jakim momencie wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
  • 09-07-2015Montaż klimatyzacji. Jaka stawka VAT?
    Lato w pełni. Wiele osób decyduje się pewnie na zamontowanie klimatyzacji. Ważne, by wiedzieć, jaką stawką VAT trzeba opodatkować montaż urządzenia. Czasem będzie to 23%, a czasem 8%. Zobaczmy kiedy. więcej »
  • 17-06-2015WSA. Podatek od działki z budynkiem z wyodrębnioną własnością lokali
    Jeżeli działka ewidencyjna (grunt) jest zabudowana jednym budynkiem, w którym wyodrębniono odrębną własność lokali, wówczas proporcja, o której mowa w art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, będzie miała zastosowanie do tejże działki oraz części budynku stanowiącego współwłasność. Działka taka z budynkiem stanowi odrębny przedmiot opodatkowania. więcej »
  • 27-05-2015Pierwsze zasiedlenie jako przesłanka zwolnienia z VAT
    Z uzasadnienia: Ustawodawca definiując co należy rozumieć przez pierwsze zasiedlenie, nie posłużył się stwierdzeniem, że pierwsze zasiedlenie budynku stanowi oddanie części budynku do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Należy w związku z tym wyraźnie wskazać, że aby uznać budynek za zasiedlony w całości musi być on wydany w całości, w wykonaniu czynności opodatkowanych, tj. czynności wymienionych w art. 5 ust.1 ustawy o VAT, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Tylko w takiej sytuacji cały budynek spełni definicję pierwszego zasiedlenia. więcej »
  • 17-03-2015Korekta VAT w przypadku zmiany przeznaczenia inwestycji
    Z uzasadnienia: Oddane do użytkowania części budynku, które pierwotnie były przeznaczone na sprzedaż, nigdy nie były wykorzystywane do żadnej czynności opodatkowanej. Pierwszą czynnością, której faktycznie lokale posłużyły, były czynności zwolnione od podatku - najem mieszkań na cele mieszkaniowe. A zatem nie nastąpiła zmiana przeznaczenia wykorzystywanych przez podatnika środków trwałych, lecz zmiana przeznaczenia towarów i usług nabywanych do wytworzenia tych środków trwałych. Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie znalazł zastosowanie przepis art. 91 ust. 7d ustawy o VAT. więcej »
  • 03-03-2015Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie
    Pytanie podatnika: Czy po zakończeniu inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku biurowo-magazynowego, którego budowę rozpoczęto, gdy właścicielem gruntu był jeszcze Wnioskodawca, w sytuacji gdy zakończenie inwestycji i oddanie ww. budynku nastąpi w momencie, gdy właścicielem gruntu będzie już podmiot trzeci (spółka komandytowa, do której wnioskodawca wniesie grunt w formie aportu), będzie mógł amortyzować ten budynek po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jako budynek wybudowany na cudzym gruncie, stosownie do art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? więcej »
  • 07-01-2015Wymiana dachu budynku w kosztach działalności
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej budynek, który został przystosowany do tego celu w 1985 r. i który został ujęty w ewidencji środków trwałych. Z uwagi na wieloletnią eksploatację, dach budynku wymagał naprawy. Czy poniesione wydatki związane z remontem dachu można bezpośrednio zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, czy też należy je rozliczyć, jako ulepszenie środka trwałego? więcej »
  • 17-09-2014Amortyzacja budynku po zmianie sposobu jego użytkowania
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył budynek garażowy na gabinet lekarski. Budynek wymagał prac remontowych tj. wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, grzejników, posadzki, malowania pomieszczeń, prac adaptacyjnych. Czy zasadne będzie naliczanie 10% stawki amortyzacyjnej jak dla budynków używanych? Jak ustalić wartość początkową po zmianie sposobu użytkowania zakupionego budynku? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »