Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Budynek

  • 27-12-2016Wydatki na ulepszenie środków trwałych w kosztach uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Spółka poniosła nakłady polegające na przebudowie budynków, na co posiada zatwierdzony projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Nakłady na budynki przekraczały wartość 3.500 zł (na każdy budynek) w każdym z lat, w których były ponoszone. Wydatki te miały na celu wzrost wartości użytkowej budynków. Czy wydatki na budynki w okresie, w którym znajdowały się one w ewidencji środków trwałych, były wydatkami na ulepszenie, co w konsekwencji powoduje konieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów tej części wydatków na ulepszenie, która była ujmowana w kosztach podatkowych bieżącej działalności? więcej »
  • 03-11-2016Podatek od nieruchomości. Ewidencja gruntów i budynków bez znaczenia?
    Tezy: Organ podatkowy powinien najpierw wyjaśnić, czy dany obiekt jest budynkiem lub budowlą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.). Ewidencja gruntów i budynków, z uwagi na to, że definiuje budynek odmiennie niż ustawa o podatkach i opłatach lokalnych i nie dotyczy budowli, nie może mieć charakteru przesądzającego dla stwierdzenia, czy dany obiekt jest budynkiem czy budowlą w rozumieniu ustawy podatkowej. Ma ona moc wiążącą, co wynika wprost z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r., nr 193, poz. 1287 ze zmianami), tylko co do wymiaru podatku (określenia wysokości zobowiązania podatkowego), a nie co do określenia przedmiotu opodatkowania. więcej »
  • 14-09-2016Wartość początkowa środka trwałego: Zniszczona dokumentacja finansowo-księgowa
    Pytanie: Razem ze wspólnikiem rozpocząłem budowę budynku handlowego na gruncie dzierżawionym w celu rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety moje miasto nawiedziła olbrzymia powódź w wyniku której utraciłem całą dokumentację finansowo-księgową. Brak danych zmusza mnie do znalezienia najlepszego rozwiązania, aby ustalić rzeczywistą wartość budynku z uwzględnieniem cen rynkowych i wprowadzić na stan środków trwałych spółki. Widzę rozwiązanie poprzez powołanie biegłego rzeczoznawcy i dokonanie w ten sposób wyceny. Czy w takiej sytuacji będę mógł zaliczyć odpisy amortyzacyjne do kosztów? więcej »
  • 09-09-2016NSA. Podatek od nieruchomości: Przebudowa budynku nie jest jego rozbiórką
    Z uzasadnienia: Jeżeli określony budynek istniał nieprzerwanie co najmniej od dnia jego nabycia to jego adaptacja, czyli przebudowa, mająca na celu zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, nie spowodowała wygaśnięcia obowiązku podatkowego. Co więcej, z uwagi na swój charakter handlowo-usługowy do chwili zakończenia przebudowy obiekt ten musiał być traktowany jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Trafnie przyjęto, że stanowi on tzw. budynek pozostały, gdyż prowadzanie prac adaptacyjnych uniemożliwiało jego wykorzystywanie do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. więcej »
  • 10-06-2016Nadbudowa budynku jako inwestycja w obcym środku trwałym
    Pytanie podatnika: Budynek, w którym prowadzona jest działalność spółki cywilnej jest własnością Wnioskodawczyni, nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych, nie są i nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. W koszty ujmowane są jedynie bieżące koszty związane z utrzymaniem budynku np. podatek od nieruchomości, opłaty za wodę, ogrzewanie, gospodarowanie odpadami komunalnymi. Spółka cywilna planuje nadbudować budynek o jedno piętro. W rezultacie powstaną pomieszczenia z przeznaczeniem na najem komercyjny. Czy można pomniejszać przychody spółki o odpisy amortyzacyjne związane z inwestycją polegającą na nadbudowie budynku? więcej »
  • 02-06-2016Podatek od nieruchomości do zmiany?
    Interpelacja nr 2646 w sprawie zmiany ustawy o opłacie skarbowej oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. więcej »
  • 24-02-2016NSA. Jak jest definiowany budynek w podatku od nieruchomości?
    Zawarte w art. 1 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych odesłanie do prawa budowlanego, dotyczy odwołania się w zakresie sposobu rozumienia pojęcia budynku, w tym jego charakterystycznych cech, tj. trwałości związania z gruntem, wydzielenia z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadania fundamentów i dachu, które powinny być oceniane jako kwestia faktu, decyduje o tym bowiem konstrukcja techniczna budynku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 28-01-2016Indywidualna stawka amortyzacyjna dla budynku
    W odniesieniu do budynków i budowli po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w określonych warunkach mogą być stosowane wyższe od zwykłych indywidualne stawki amortyzacyjne. Zobaczmy, jakie to warunki. więcej »
  • 03-12-2015Indywidualna stawka amortyzacji dla budynku
    Pytanie podatnika: Czy dopuszczalne jest ustalenie dla budynku indywidualnej stawki amortyzacyjnej, wynikającej z zastosowania skróconego do 3 lat okresu amortyzacji, tj. stawki wynoszącej 33,33%? więcej »
  • 19-11-2015Stan techniczny budynku a podatek od nieruchomości
    Z uzasadnienia: Przy ustalaniu czy dana nieruchomość (nie) nadaje się do wykorzystania do prowadzenia działalności gospodarczej należy mieć na uwadze, jakiego rodzaju działalność gospodarczą prowadzi podatnik - przedsiębiorca będący posiadaczem nieruchomości. Nie chodzi więc o możliwość wykorzystania nieruchomości do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej, przez jakiegokolwiek przedsiębiorcę. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »