Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Budowa

  • 09-01-2018WSA. Podatek od nieruchomości od niewykończonego budynku
    Z uzasadnienia: Rozpoczęcie użytkowania budynku jeszcze niewykończonego ostatecznie powoduje konieczność zapłacenia podatku, od początku następnego roku, ustalanego od całego budynku. Obowiązek ten dotyczy również części, która nie została wykończona czy przekazana do użytkowania. Oczywiste, w przypadku rozpoczęcia użytkowania części budynku albo budowli możliwe jest opodatkowanie całości tylko w sytuacji, gdy istnieje reszta przedmiotu opodatkowania. Nie ma znaczenia, z uwagi na obowiązek płacenia podatku, okoliczność, że w budynku trwają jeszcze wykończeniowe prace budowlane, że budynek nie został w całości oddany do użytkowania. więcej »
  • 17-10-2017Faktury wystawione po 30 września 2018 r. a prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane
    Pytanie: Wnioskodawczyni jest młodą kobietą, która samodzielnie buduje dom. Wnioskodawczyni część pieniędzy otrzymała w drodze darowizny od babki, na resztę wydatków musi zapracować samodzielnie, niskie zarobki uniemożliwiają zaciągnięcie kredytu. Czy faktury za materiały budowlane wystawione w okresie od 30 września 2018 r. do 30 września 2019 r. będą uwzględniane przy zwrocie części podatku VAT za materiały budowlane? więcej »
  • 07-09-2017NSA. Budynek w budowie a podatek od nieruchomości
    Z uzasadnienia: Rozpoczęcie użytkowania budynku jeszcze niewykończonego ostatecznie powoduje konieczność zapłacenia podatku, od początku następnego roku, ustalanego od całego budynku. Obowiązek ten dotyczy również części, która nie została wykończona czy przekazana do użytkowania. Nie ma znaczenia, z uwagi na obowiązek płacenia podatku, okoliczność, że w budynku trwają jeszcze wykończeniowe prace budowlane, że budynek nie został w całości oddany do użytkowania. więcej »
  • 06-09-2017Podatki 2017: MF szykuje zmiany ws. poszkodowanych przez nawałnice
    Resort finansów zamierza znowelizować rozporządzenie ws. zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników. Zmiany dotyczą bezpośrednio osób poszkodowanych w efekcie sierpniowych nawałnic. W efekcie modyfikacji ze zwolnienia skorzysta więcej osób. więcej »
  • 30-08-2017Odliczenie VAT przy firmie prowadzonej w domu
    Czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów towarów i usług przeznaczonych na budowę części budynku, która będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej? więcej »
  • 04-10-2016Ulga mieszkaniowa w PIT. Samo nabycie gruntu pod budowę nie wystarczy
    Pytanie podatnika: Czy zakup dodatkowych kilku arów działki budowlanej od matki, które powiększą teren wokół domu, mieści się w wydatkach na własne cele mieszkaniowe, określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy zakup działki budowlanej w innym odległym miejscu niż stoi budowany dom, kupionej od obcej osoby, również można zakwalifikować jako środki wydatkowane na własne cele mieszkaniowe? więcej »
  • 18-08-2016Remont budynku mieszkalnego. Opodatkowanie i stawka VAT
    Pytanie podatnika: Czy w przedmiotowym stanie faktycznym na podstawie art. 41 ust. 12 i 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług możliwe jest zastosowanie 8% stawki podatku VAT do remontu całego budynku wraz ze schodami, czy też stawką 8% podatku VAT należy zastosować tyko do bryły budynku, a na schody należy stosować stawkę VAT 23%? więcej »
  • 07-06-2016Sprzedaż działki z rozpoczętą budową domu a PIT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył do majątku wspólnego grunt składający się z 7 działek. W marcu 2013 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. W 2014 r. Wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę budynku handlowo-usługowo-magazynowego i rozpoczął jego budowę, gdyż zamierzał wykorzystywać budynek na potrzeby prowadzonej działalności. Nabyte grunty nigdy nie zostały uznane za środki trwałe i nie stanowiły towarów handlowych w prowadzonej działalności. Wnioskodawca nie odliczał żadnych kosztów związanych z gruntem, ani nie zaliczał też do kosztów wydatków związanych z budową budynku. Czy sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową ww. budynku wywiera konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 27-04-2016Rozpoczęcie budowy. Skutki w podatku od nieruchomości należnym z tytułu gruntu
    Dla prawidłowego obliczenia wysokości podatku od nieruchomości istotne jest ustalenie, czy użytki rolne i lasy zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Szczególną trudność podatnikom sprawia określenie, czy za zajęcie gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej należy uznać rozpoczęcie czy zakończenie inwestycji. więcej »
  • 25-02-2016Wydatki na ubezpieczenie budowy w kosztach uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Czy koszty polisy ubezpieczeniowej dla danej umowy budowlanej, które są zwracane przez zmawiającego w konkretnym strumieniu przychodów należy zaliczyć do kosztów bezpośrednich i jednorazowo zaliczyć w koszty podatkowe w momencie osiągnięcia tego przychodu? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »