Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Biegły sądowy

  • 06-09-2018NSA: Moment powstania przychodu u biegłych sądowych będących przedsiębiorcami
    Teza: Dzień wykonania usługi przez biegłego uznać należy w świetle art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r . o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) za dzień powstania przychodu. więcej »
  • 18-07-2013Usługi biegłego sądowego na rzecz sądów a VAT
    Pytanie podatnika: Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną 23% podatkiem VAT za czynności wykonywane na zlecenie sądu Wnioskodawca powinien wystawiać fakturę? więcej »
  • 05-07-2010Najpierw postępowanie podatkowe, a dopiero potem obciążenie kosztami biegłego
    Z uzasadnienia: Dla obciążenia strony skarżącej kosztami opinii biegłego na gruncie art. 4 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych należy spełnić wymagane przytoczonymi normami prawa przesłanki, przy czym nie wystarczy tylko stwierdzenie, że miała miejsce czynność w postaci sporządzenia opinii oraz, że "wartość ustalona przez biegłego jest wyższa co najmniej o 33% od wartości określonej przez podatnika." Z zestawienia cytowanych norm prawnych wynika bowiem, że są pozostałe wymogi związane z brzmieniem tychże przepisów, a do nich należy uprzednie ustalenie między innymi, czy przedmiot opodatkowania (jak w niniejszej sprawie - budynki i budowle po myśli art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.) jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz czy jest i może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. więcej »
  • 29-12-2009Fiskus nie daruje biegłym sądowym zaległego VAT
    Interpelacja nr 12248 do ministra finansów w sprawie zwolnienia biegłych sądowych od obowiązku zapłaty zaległego podatku VAT więcej »
  • 09-12-2009Orzecznictwo WSA: Czynności biegłego nie mogą być uznane jako rzeczoznawstwo
    Z uzasadnienia: Opinie biegłych wydawane w postępowaniu sądowym nie mogą być traktowane jako świadczenie usług w zakresie doradztwa. Sędziowie są bowiem niezawiśli w sprawowaniu swojego urzędu; podlegają tylko Konstytucji i ustawom (art. 178 § 1 Konstytucji RP). Biegły musi posiadać wiedzę specjalną, aby być powołanym przez Sąd, z tym że w postępowaniu sądowym (procedurze cywilnej i karnej) opracowana opinia (ekspertyza) jest tylko jednym z dowodów w danej sprawie, podlegającym ocenie Sądu. Przyjęcie natomiast, że jest to porada, a więc zawierająca w sobie element oddziaływania na Sąd w kierunku uwzględnienia, w rozstrzygnięciu sprawy, danej opinii prowadziłoby do uznania, że biegły może wpływać na niezawisłość sędziów, co oczywiście, należy uznać za niedopuszczalne. więcej »
  • 25-09-2009Opodatkowanie VAT usług biegłych sądowych
    Pytanie podatnika: Czy w trybie obowiązujących przepisów finansowych (ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług), jak również postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 czerwca 2008 r. sygn. akt S 3/08 w zw. ze sprawą sygn. akt K 50/05, zasadne jest powstanie należności opodatkowanej VAT (22%) od przedstawionych w zestawieniu kosztów w celu sporządzenia opinii, w tym za udokumentowane użytkowanie swojego samochodu? więcej »
  • 14-08-2009Orzecznictwo: Biegli sądowi i podatek VAT
    Niewątpliwie problematyka opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez biegłego w postępowaniu sądowym budziła wątpliwości, czego najlepszym dowodem były rozbieżności w orzecznictwie sądowym powstałym na tym tle. Jednakże zagadnienie to zostało ostatecznie wyjaśnione przez siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w uchwale z dnia 12 stycznia 2009 r., I FPS 3/08 (LEX nr 469158), udzielił odpowiedzi w tym zakresie, stwierdzając, że czynności wykonywane przez biegłego w postępowaniu sądowym, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i nie dotyczy ich wyłączenie, o którym mowa w art. 15 ust. 3 tej ustawy. więcej »
  • 27-04-2009Wynagrodzenia biegłych mają być zwiększone o stawkę podatku VAT
    Interpelacja nr 7804 do ministra sprawiedliwości w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług należności wypłaconych przez sądy i prokuratury biegłym więcej »
  • 03-04-2009Biegły sądowy jako podatnik VAT
    Organy podatkowe naruszyły prawo stwierdzając, że biegły sądowy uzyskujący przychody z tytułu wykonywania czynności zleconych jej przez organy administracji publicznej tj. przychody biegłego w postępowaniu sądowym nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT i staje się podatnikiem VAT niezależnie od osiągniętego dochodu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »