Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Bezumowne użytkowanie lokalu

  • 14-07-2010Opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu a opodatkowanie VAT
    Środki finansowe otrzymane przez podatnika za bezumowne korzystanie z nieruchomości stanowią wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości za okres nieobjęty umową, które w świetle przepisów ustawy o VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Pomimo upływu roku od wygaśnięcia umowy podatnik nie wykazał, że podjął w tym okresie jakiekolwiek czynności prawne mające na celu wydanie lokalu. Innymi słowy podatnik nie wykazał, że nie zgadza się z powstałą sytuacją i podejmuje środki prawne mające na celu jej zmianę, a tym samym manifestuje brak woli utrzymania istniejącej sytuacji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. więcej »
  • 25-08-2008Bezumowne korzystanie z lokalu a VAT
    Pytanie podatnika: Czy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? więcej »
  • 02-05-2008Czy opłaty za bezumowne użytkowanie lokalu podlegają opodatkowaniu VAT?
    Z momentem rozwiązania umowy najmu pomiędzy właścicielem a korzystającym bezumownie z lokalu nie istnieje żaden, nawet dorozumiany, stosunek umowny, z którego świadczenia miałyby charakter usługi, zaś świadczenie podatnika niestanowiące świadczenia usługi pozostaje poza zakresem regulacji art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Opłat za bezumowne korzystanie z cudzego lokalu nie można traktować jako wynagrodzenia należnego właścicielowi za użytkowany lokal w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »