Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Badanie techniczne samochodu

  • 29-07-2019Dodatkowe badanie samochodu decyduje o odliczeniu VAT
    Pytanie: Czy w sytuacji, w której Spółka uzyskała dodatkowe badanie techniczne i zaświadczenie VAT-1 dopiero w dniu 4 marca 2019 r., Spółce przysługiwało prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy paliwa i opłat leasingowych dotyczących samochodu ciężarowego marki Peugeot Boxer przed dniem 4 marca 2019 r.? więcej »
  • 25-04-2019KUP: Wydatki na samochody posiadające badania zaliczamy w całości w koszty
    Ograniczenia dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu eksploatacji samochodów dotyczą wyłącznie samochodów osobowych, nie dotyczą natomiast kosztów eksploatacji samochodów ciężarowych. W takim przypadku, tego typu wydatki podlegają rozliczeniu w kosztach bez ograniczenia, o ile spełniają ogólne warunki uznania ich za koszty podatkowe. Zatem kluczowym jest ustalenie, czy wykorzystywany w działalności pojazd jest samochodem osobowym, czy też innym niż osobowy. więcej »
  • 03-08-2018Prawo do odliczenia VAT od badań technicznych pojazdu
    W odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – co do zasady – kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi należą m.in. dotyczące: więcej »
  • 05-09-2017Przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów pod specjalnym nadzorem państwowym
    Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zawiera gruntowne zmiany w systemie badań technicznych. Nowe regulacje mają poprawić jakość badań technicznych pojazdów przeprowadzanych przez diagnostów oraz wzmocnić nadzór nad stacjami kontroli pojazdów. W projekcie przewiduje się przeniesienie dotychczasowych kompetencji starostów i powierzenie Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego jako jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw transportu kompetencji organu odpowiedzialnego za organizację i funkcjonowanie systemu badań technicznych pojazdów oraz sprawowanie nadzoru nad przedsiębiorcami prowadzącymi stacje kontroli pojazdów. Przepisy w przedmiotowym zakresie będą stosowane od 20 maja 2018 r. - stwierdziło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w odpowiedzi na poselską interpelację. więcej »
  • 28-10-2014VAT od 1 kwietnia 2014 r.: Kłopotliwe dodatkowe badanie techniczne samochodów
    Interpelacja nr 28072 do ministra finansów w sprawie dodatkowych badań technicznych pojazdów więcej »
  • 06-06-2014VAT: Dodatkowe badania tylko do 30 czerwca
    W związku ze zmianą katalogu pojazdów, co do których stwierdzenie spełnienia technicznych warunków dokonywane było na podstawie dodatkowego badania technicznego, zaświadczenia wydane na tę okoliczność do dnia 31 marca 2014 r. tracą swoją moc. Konieczne jest zatem przeprowadzenie „nowego” dodatkowego badania technicznego. Badanie to powinno zostać przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej 7 lutego 2014 r., czyli przed 1 lipca 2014 r. więcej »
  • 12-03-2014Podatki 2014: Przeprowadzenie badania technicznego a pełne odliczenie VAT
    Jak już wielokrotnie pisaliśmy od 1 kwietnia 2014 roku zmienią się zasady odliczania podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Zasadą będzie możliwość odliczenia podatku VAT od jakichkolwiek pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Ustawodawca wskazuje również, że pełne odliczenie podatku VAT będzie możliwe w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami, których konstrukcja będzie wykluczała ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powodować będzie, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą będzie nieistotne. więcej »
  • 18-03-2011Jednorazowa amortyzacja tylko dla ciężarówek
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. Oprócz tego ze względu na nieprzekroczenie limitu 1.200.000 euro za 2009 r., jest również małym podatnikiem. Zakupił wraz ze wspólnikiem do celów prowadzonej działalności gospodarczej samochód z homologacją ciężarową N1, wielozadaniowy. Pojazd ten ma następujące parametry: dwa rzędy siedzeń, 5 miejsc, ładowność 628 kg, ładowność całkowita 2197 kg, za drugim rzędem siedzeń ma zamontowaną kratkę i posiada homologację ciężarową. Czy w przypadku takiego samochodu można zastosować przepis art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jednorazowo zamortyzować? więcej »
  • 05-10-2010Odliczenie VAT przy zakupie samochodów – niekorzystne przepisy przejściowe do końca 2012 roku
    Interpelacja (nr 17758) do ministra finansów w sprawie odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów i innych pojazdów samochodowych przez przedsiębiorców więcej »
  • 01-09-2010Bez zaświadczenia o dodatkowym badaniu technicznym nie skorzystasz z jednorazowej amortyzacji
    Interpelacja nr 16902 do ministra finansów w sprawie samochodów ciężarowych posiadających świadectwo homologacji z kategorią samochodu ciężarowego i wpis do dowodu rejestracyjnego, że są samochodami ciężarowymi, a nieposiadających zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »