Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Aport

  • 07-07-2011MF wyda interpretację ws. opodatkowania aportów do spółek osobowych
    Interpelacja nr 21729 do prezesa Rady Ministrów w sprawie opodatkowania wniesienia wkładów niepieniężnych do spółek niebędących osobami prawnymi w okresie do 31 grudnia 2010 r. więcej »
  • 25-05-2011Niezarejestrowany znak towarowy nie podlega amortyzacji
    Jeśli podatnik zamierza wnieść aport do spółki komandytowej w postaci używanego przez niego od lat znaku towarowego, a jest on niezarejestrowany, znak ten nie może być amortyzowany przez spółkę komandytową. Dopiero z chwilą wydania decyzji przez Urząd Patentowy będzie można mówić, że prawo ochronne na znak towarowy uzyska spółka komandytowa. Nie można do wartości niematerialnych i prawnych zaliczyć niematerialnych składników majątkowych nabytych pierwotnie („wytworzonych") przez podatnika we własnym zakresie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. więcej »
  • 31-03-2011Opodatkowanie podatkiem VAT aportu przedsiębiorstwa
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wraz z 3 osobami fizycznymi (będącymi jednocześnie udziałowcami spółki) zamierza założyć spółkę komandytową. Czy wniesienie swojego przedsiębiorstwa do nowej spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? więcej »
  • 23-03-2011NSA: Aport do spółki osobowej bez podatku
    Wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej (jawnej) wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej (aport) nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. więcej »
  • 16-03-2011WSA: Wniesienie nieruchomości do spółki osobowej nie jest przychodem
    Z uzasadnienia: Wniesienie wkładu niepieniężnego spółki komandytowej nie rodzi obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zamian za wnoszony aport podatnik otrzymuje udziały w spółce. One zaś, mimo, że posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia. Otrzymując udziały wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sformalizowanym w ramach spółki komandytowej. Po jego stronie nie pojawia się jednak dochód mogący podlegać opodatkowaniu. więcej »
  • 14-01-2011WSA: Wierzytelności własne w zamian za objęcie udziałów – jak rozpoznać przychód i koszty uzyskania przychodów
    Z uzasadnienia: Konkludując bank wnosząc wierzytelności własne w zamian za objęcie akcji/udziałów w spółce córce z jednej strony rozpoznaje przychód podatkowy w wysokości nominalnej wartości udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, z drugiej strony rozpoznaje koszt uzyskania tego przychodu w wysokości wartości nominalnej wierzytelności własnych, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jak też innych wydatków związanych z objęciem udziałów. W sytuacji, gdy przychód przewyższy koszty uzyskania przychodów bank będzie zobowiązany do rozpoznania dochodu podatkowego. W sytuacji odwrotnej będziemy mieli do czynienia ze stratą podatkową. więcej »
  • 16-11-2010WSA: Aport nieruchomości bez korekty VAT
    Z uzasadnienia: Co do zasady - na podstawie przepisów unijnych - czynność wniesienia aportu jest opodatkowana, jej dokonanie nie powoduje zmiany prawa do odliczenia w ten sposób, że jej efektem jest konieczność dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro bowiem podatnik pierwotnie odliczył podatek naliczony związany z nabyciem i przyjęciem do użytkowania nieruchomości, a następnie wykorzystał ją do wykonania innej czynności opodatkowanej (wniesienia aportu), to zakres prawa do odliczenia w stosunku do tych środków trwałych nie zmienił się. Nie wystąpiła więc przesłanka dokonania korekty określona w art. 91 ust. 7 ustawy o VAT w postaci zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. więcej »
  • 10-11-2010Skutki podatkowe przeniesienia aportem zobowiązań przedsiębiorstwa do innego podmiotu
    Wyłączenie ze składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo zobowiązań związanych z tym przedsiębiorstwem i przeniesienie tych składników do innego podmiotu w formie aportu nie powoduje, że przedmiotem tego aportu przestaje być przedsiębiorstwo - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. więcej »
  • 05-11-2010Wnosisz aport do spółki osobowej ? Teraz na pewno nie zapłacisz podatku
    Polskie prawo podatkowe ma to do siebie, że jest nieustannie nowelizowane. Co prawda w literaturze podkreśla się rolę stabilności prawa podatkowego jako jednego z filarów pewności obrotu i prawidłowo funkcjonującej gospodarki, ale zanim ów mityczny stan osiągniemy (o ile osiągniemy go kiedykolwiek), czeka nas jeszcze sporo nowelizacji. Wszystko to oczywiście w trosce o nasze państwo i jego obywateli. więcej »
  • 08-10-2010Zmiany w PIT: Nowe regulacje dot. opodatkowania wspólnika spółki osobowej
    Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej projekt ustawy, który ma na celu m.in. doprecyzowanie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego z tytułu udziału w spółkach niebędących osobami prawnymi. Projektowane zmiany w ustawie PIT eliminują problemy interpretacyjne związane z brakiem precyzyjnych przepisów regulujących te zasady, a które wynikają w głównej mierze z różnego statusu własnościowego majątku spółek osobowych (w spółkach cywilnych właścicielami „majątku spółki” są wspólnicy spółki, natomiast w spółkach osobowych prawa handlowego właścicielem tego majątku jest spółka), a także braku podmiotowości podatkowej tych spółek przy jednoczesnym posiadaniu przez spółki osobowe prawa handlowego podmiotowości na gruncie prawa cywilnego. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »