Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Aport

  • 01-03-2016Podstawa opodatkowania w PCC przy aporcie w postaci nieruchomości
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji wniesienia przez wspólnika Wnioskodawcy wkładu w postaci nieruchomości, podstawą opodatkowania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku ze zmianą umowy Spółki, powinna być wartość wkładu zadeklarowana (określona) w umowie Spółki, nawet jeżeli została ona określona w wysokości niższej od wartości określonej na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o PCC? więcej »
  • 22-01-2016Wniesienie do spółki kapitałowej aportem akcji lub udziałów - opodatkowanie PCC
    Podwyższenie kapitału zakładowego jako opodatkowana zmiana umowy spółki  Przy podwyższaniu kapitału zakładowego w spółce kapitałowej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółce akcyjnej) wspólnik, który obejmuje nowe akcje (udziały) w podwyższonym kapitale spółki, powinien wnieść w zamian określony wkład pieniężny lub niepieniężny (aport). Przedmiotem wkładu mogą być akcje lub udziały w innej spółce. Podwyższenie kapitału zakładowego związane z wniesieniem wkładu (w tym wkładu w postaci akcji lub udziałów) będzie z zasady czynnością opodatkowaną PCC jako zmiana umowy spółki - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit k w zw. z ust. 2 oraz ust. 3 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 626, z późn. zm., dalej: ustawa o PCC). więcej »
  • 22-12-2015NSA. Przychód powinna wyznaczać nominalna wartość udziałów objętych za aport 
    Z uzasadnienia: Argumentem przemawiającym za brakiem możliwości zastosowania art. 14 ust. 1 zdanie drugie ustawy o CIT do ustalania wysokości przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny jest art. 10 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, którego zastosowanie mogłoby rodzić problemy z podwójnym opodatkowaniem przedmiotu aportu. Jeżeli bowiem najpierw na podstawie art. 14 ust. 1 zd. drugie, przychodem byłaby nie tylko wartość nominalna udziałów (akcji), ale także wartość przekazana na kapitał zapasowy, to w sytuacji, gdy spółka później postanowi przekazać środki z kapitału zapasowego na kapitał zakładowy, organy mogą uznać, że ponownie osiągnięty zostanie przychód, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. więcej »
  • 03-11-2015Zbycie udziałów. Skutki podatkowe dla zbywcy/nabywcy - PIT i CIT
    Podatek dochodowy od osób fizycznych  1. Przychód  Przychody z odpłatnego zbycia udziałów pochodzą w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych co do zasady z odrębnego źródła przychodów – „Kapitały pieniężne”. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej „ustawa o PIT”), za przychody ze źródła kapitały pieniężne, uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (odpłatnym zbyciem jest niewątpliwie sprzedaż, ale też zamiana). więcej »
  • 15-10-2015Wymiana udziałów a PCC 
    Wniesienie udziałów/akcji do spółki kapitałowej w ramach transakcji wymiany udziałów/akcji nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt. 6 lit. c ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej, dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów. więcej »
  • 14-10-2015Wymiana udziałów a VAT
    Co do zasady wniesienie wkładów niepieniężnych do innej spółki na gruncie ustawy o VAT jest traktowane na równi z dostawą towarów czy świadczeniem usług. więcej »
  • 09-10-2015WSA. Aport z agio ogranicza amortyzację
    Z uzasadnienia: Nie podważając istnienia następstwa prawnego w zakresie obowiązków podatkowych, nie można jednak zgodzić się z takim rozumieniem tej zasady, że stanowi ona samoistną podstawę ograniczenia możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów określonej części odpisów amortyzacyjnych w przypadku, gdy przestały istnieć przesłanki do stosowania ograniczenia w tym zakresie, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT. Następstwo podatkowe nie oznacza bowiem, że następca prawny jest zobowiązany do ponoszenia ciężarów ponoszonych przez podmiot, w którego prawa wstępuje także wówczas gdy nie istnieją okoliczności pozwalające na stosowanie tych ograniczeń. więcej »
  • 02-10-2015Aport znaku towarowego jest opodatkowany VAT 
    Wyrok WSA w Łodzi z 18 lutego 2015 r. (sygn. I SA/Łd 503/15) dotyczył osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Osoba ta dostała w darowiźnie znak towarowy oraz prawo ochronne do tego znaku. Prawa te miały być przedmiotem wkładu do spółki jawnej. W analizowanym rozstrzygnięciu sąd potwierdził, że dokonanie tej czynności powinno być opodatkowane VAT, ponieważ wnoszący taki wkład będzie działał jako podatnik VAT. więcej »
  • 30-09-2015Koszty uzyskania przychodów: Towary handlowe jako aport do spółki cywilnej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca będący wspólnikiem spółki cywilnej zamierza wnieść do ww. spółki wkład niepieniężny, w postaci części towarów handlowych, będących składnikami majątku prowadzonej przez niego indywidualnie działalności gospodarczej. Czy w świetle art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych aport rzeczowy będzie stanowić koszt uzyskania przychodów w spółce cywilnej? więcej »
  • 24-08-2015Wkład niepieniężny do spółki a koszty uzyskania przychodów
    Tezy: W świetle art. 22 ust. 1e pkt 3 u.p.d.o.f. kosztami uzyskania przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f., a więc nominalnej wartości akcji uzyskanych w zamian za wkład niepieniężny do spółki akcyjnej, będzie nie wartość aportu wniesionego na ich pokrycie, a jedynie faktyczna wartość wydatków poniesionych na wytworzenie (nabycie) tego aportu. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »