Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Agroturystyka

  • 17-08-2017Agroturystyka do 5 pokoi ze zwolnieniem z podatku
    Nie można utożsamiać pojęcia „pokoju gościnnego” z „sypialnią”, czyli pokojem przeznaczonym do spania. Definicja pokoju gościnnego jest w tym względzie pojęciem szerszym, aniżeli definicja sypialni. Różne są przy tym skutki podatkowe wynajmu takich pomieszczeń. Jako „pokój gościnny” należy bowiem uznać wszelkie pomieszczenia dostępne dla gości, niewyposażone w kuchenkę i urządzenia sanitarne, a nie tylko pomieszczenia udostępnione gościom do spania. Pokojem gościnnym jest więc zarówno sypialnia, jak i pokój przeznaczony do wypoczynku dziennego. więcej »
  • 03-06-2015Opodatkowanie przychodów z wynajmu pokoi gościnnych
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawcę obejmuje zwolnienie z podatku dochodowego wynikającego z wynajmu pokoi gościnnych na wsi odpoczywającym po pracy ludziom zatrudnionym okresowo na kilka dni w różnych firmach na terenie, z chwilą gdzie brakuje letników, a pokoje stoją wolne? więcej »
  • 05-01-2015PIT od usług agroturystyki i wynajmu pokoi
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca z tytułu wynajmu trzech pokoi turystom będzie musiał opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 14-10-2013Agroturystyka a PIT. Opodatkowanie wynajmu pokoi
    Pytanie podatnika: W jaki sposób opodatkować wynajem pokoi turystom w ramach agroturystyki? Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym? więcej »
  • 01-12-2011Zwolnienie z PIT dochodów z wynajmu pokoi gościnnych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości znajdującej się na terenie wiejskim, która ma ponad 1 ha przeliczeniowy i zgodnie z ustawą o podatku rolnym jest gospodarstwem rolnym. Jeżeli Wnioskodawczyni chciałaby wynajmować pokoje gościnne dla turystów w ww. budynku bądź wystawiać rachunek uproszczony dla osób będących w delegacji to czy mieszkając w innym miejscu (zameldowanie w innej miejscowości) i pracując zawodowo (Wnioskodawczyni nie opłaca KRUS i nie jestem rolnikiem w pełnym tego słowa znaczeniu) może skorzystać ze zwolnienia z podatku? więcej »
  • 19-10-2011Dochód z agroturystyki nie zawsze bez PIT
    Pytanie: Jestem na rencie i prowadzę działalność agroturystyczną na terenie gospodarstwa rolnego, które jest moją własnością. Posiadam 5 pokoi, w tym 6-7 miejsc noclegowych. Podpisałam umowę z firmą budowlaną na wynajem 3 pokoi na rzecz jej pracowników za stałą miesięczną odpłatnością. Umowa została podpisana na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy muszę zgłosić tą umowę w urzędzie skarbowym i opłacać podatek dochodowy? Czy jest to dalej działalność w ramach gospodarstwa rolniczego, od której nie opłaca się podatku? więcej »
  • 16-09-2011Podatek od agroturystycznych nieruchomości
    Zapytanie nr 10416 do ministra finansów w sprawie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych więcej »
  • 22-09-2010WSA: Wynajem pokoi w gospodarstwie agroturystycznym niebędącym własnością podatnika
    Z uzasadnienia: Błędny jest pogląd organów podatkowych, iż do podatnika nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na brak tytułu prawnego do budynku mieszkalnego zlokalizowanego na terenie wiejskiego gospodarstwa rolnego, ponieważ nie ma uregulowanego tytułu prawnego posiadania. W cytowanym przepisie taki warunek nie występuje, a do jego zastosowania, jako zwolnienia przedmiotowego wystarczy prawo posiadania i dysponowania, a takie prawo podatnik posiadał. Zatem, podatnik, mimo iż jest nie właścicielem gospodarstwa rolnego i liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, będzie mógł skorzystać z ww. zwolnienia, gdyż przedmiotowy budynek mieszkalny ze znajdującymi się w nim pokojami pod wynajem położony jest na terenie wiejskim. więcej »
  • 21-09-2009Dochody osiągnięte z wynajmu pokoju w budynku gospodarczym nie podlegają zwolnieniu
    Pytanie podatnika: Czy wynajmując jedną kwaterę agroturystyczną jestem zobowiązana płacić podatek? więcej »
  • 07-02-2008Zwolnienie od podatku dochodu z działalności agroturystycznej
    Pytanie podatnika: Czy warunkiem koniecznym do zastosowania zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest posiadanie gospodarstwa rolnego? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »