Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Abonamenty medyczne

  • 28-11-2014Abonament medyczny nie zawsze jest przychodem pracownika
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza objąć pracowników opieką medyczną oferowaną przez firmę, która przedstawiła pakiety usług obejmujące następujące grupy świadczeń medycznych: medycyna pracy (m.in. badania okresowe), profilaktyka zdrowotna związana z wykonywaną pracą, obejmująca (m.in. konsultacje okulisty, konsultacje ortopedy oraz ewentualna rehabilitacja, konsultacje internisty i/lub laryngologa, interwencja karetki i zespołu ratowniczego, wizyta w miejscu pracy lekarza internisty). Czy koszty abonamentu za ww. świadczenia medyczne ponoszone przez Wnioskodawcę stanowią podstawę do naliczenia podatku dochodowego pracowników? więcej »
  • 07-11-2014Abonament medyczny jest przychodem pracownika
    Już samo przyznanie pracownikowi "abonamentu" medycznego przynosi realną korzyść w postaci uniknięcia wydatku, jaki musiałby ponieść w przypadku braku takiego świadczenia ze strony zakładu pracy. Nieodpłatnym świadczeniem, jakie uzyskał pracownik (emeryt, rencista), jest więc wartość abonamentu odpowiadającego w istocie cechom swoistej polisy ubezpieczeniowej, wykupionej przez pracodawcę, a przypadającej na jednego uprawnionego (ubezpieczonego) pracownika. Tak wynika z wyroku NSA z 1 sierpnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1970/12). więcej »
  • 23-04-2013Składki ZUS: Zasiłek macierzyński i abonament medyczny
    Jeżeli pracownik przebywał na urlopie macierzyńskim i ojcowskim przez cały miesiąc jak również przez część miesiąca, to z uwagi na brak uregulowania tej kwestii w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania, wartość abonamentu medycznego za ten okres będzie stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - wyjaśnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych. więcej »
  • 07-03-2012Abonament za świadczenia medyczne jako przychód pracownika
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zawarł z podmiotem świadczącym usługi medyczne umowę o świadczenie usług medycznych dla swoich pracowników. Umowa przewiduje, w zamian za ustalony abonament pieniężny, świadczenia z zakresu medycyny pracy oraz świadczenia obejmujące profilaktyczną opiekę zdrowotną niezbędną z uwagi na warunki pracy. Czy koszty abonamentu za ww. świadczenia medyczne ponoszone przez pracodawcę stanowią podstawę do naliczania podatku dochodowego pracowników? więcej »
  • 21-11-2011PIT od pakietów medycznych - uchwała NSA
    Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 wymienionej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 15-11-2011WNT: Opodatkowanie VAT nabycia samochodów
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowo rozpoznano opisaną sytuację jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, a co za tym idzie czy prawidłowo transakcja sprzedaży jest opodatkowana na zasadach ogólnych? więcej »
  • 22-02-2011MF: Pakiety medyczne od pracodawcy będą zwolnione z VAT
    Interpelacja nr 19967 do ministra finansów w sprawie objęcia podatkiem VAT pakietów medycznych więcej »
  • 01-02-2011Pracodawcy RP: PIT od abonamentów medycznych to zły pomysł
    Abonamenty medyczne opłacane pracownikom przez pracodawców powinny być zwolnione z opodatkowania – uważają Pracodawcy RP. Domagają się szybkiego i ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii. Ich zdaniem ustawy podatkowe powinny w sposób jednoznaczny kształtować zobowiązania podatników wobec państwa, bez pozostawiania pola na interpretację izbom skarbowym.   więcej »
  • 14-12-2010Abonamenty medyczne: Poselskie wątpliwości
    Zapytanie nr 7444 do ministra finansów w sprawie abonamentów medycznych - nieodpłatne świadczenie a podatki więcej »
  • 20-10-2010Koszty braku precyzyjnego prawa ponosimy wszyscy – głos w sprawie abonamentów medycznych
    W publikowanej dzisiaj odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów w istocie potwierdza swoją całkowitą bezradność w kwestii interpretacji obowiązującego prawa. Kontrowersyjna uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10), w której – przypomnijmy – skład siedmiu sędziów uznał, że: „(...) Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy”, wywołała skutki, z których chyba nikt nie zdaje sobie do końca sprawy. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »