Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » 50% koszty uzyskania przychodu

  • 20-05-2021Koszty uzyskania przychodów: Umowa zlecenia i prawa autorskie
    Urząd gminy zawarł umowę zlecenia z osobą niebędącą pracownikiem Urzędu. Umowa ta obejmuje wykonanie zadań redaktora naczelnego lokalnego programu telewizyjnego. Zleceniobiorca zobowiązuje się do realizacji zadań objętych umową samodzielnie i niepowierzania ich wykonania osobie trzeciej. Brak jest w umowie zlecenia zapisu o tym, że zleceniobiorca dysponuje prawami autorskimi i przenosi w ramach przedmiotowej umowy na rzecz zleceniodawcy autorskie prawa majątkowe. Czy prawidłowe jest zastosowanie 20% kosztów uzyskania przychodów, czy należałoby jednak zastosować podwyższone 50% koszty? więcej »
  • 13-01-2021Parametry i wskaźniki 2021: Pracownik
    Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:  wynagrodzenia zasadnicze,  wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,  różnego rodzaju dodatki,  nagrody,  ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i  wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,  a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. więcej »
  • 29-12-2020Limit kosztów usług niematerialnych -  MF wyjaśnia
    Ocena istnienia powiązań powinna być także dokonywana z uwzględnieniem ogólnych zasad dotyczących rozliczania (ujmowania) ponoszonych kosztów w kosztach uzyskania przychodów, w tym dotyczących kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami. Zatem, badanie powiązań pomiędzy podatnikiem a podmiotami powiązanymi powinno następować na dzień uznania danego kosztu za koszt uzyskania przychodu. Natomiast pojęciem odsetek nie należy obejmować wszelkiego rodzaju należności uzyskiwanych za udostępnienie środków finansowym innym podmiotom (kosztów ponoszonych z tego tytułu) - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie. więcej »
  • 02-12-2020NSA. Dokumentowanie kosztów autorskich w przypadku umowy o pracę
    Aby skorzystać z unormowania art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koniecznym jest wyraźne wyodrębnienie części wynagrodzenia należnej między innymi za rozporządzanie autorskimi prawami majątkowymi do utworu. Wielkość tego honorarium musi być jasno określona w dokumentach regulujących treść stosunku pracy. Nie można przy tym zaakceptować jako zasady procentowego udziału w wypłaconym wynagrodzeniu jako sposobu określenia wysokości wynagrodzenia należnego z tytułu przeniesienia praw autorskich do poszczególnych projektów - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 30-09-2020Preferencyjne koszty autorskie w PIT. Co wyjaśnia nowa interpretacja MF?
    W opublikowanej w połowie września br. interpretacji ogólnej Ministerstwo Finansów szczegółowo odniosło się do budzących wątpliwości kwestii związanych ze stosowaniem 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Eksperci firmy doradczej EY oceniają, że nowa interpretacja ułatwi stosowanie tej preferencji podatkowej, a zakres interpretacji jest nawet szerszy od wcześniejszych przewidywań. więcej »
  • 21-09-202050% koszty: Wynagrodzenie jako honorarium autorskie - interpretacja ogólna MF
    Dla potraktowania wynagrodzenia, jako honorarium i dla zastosowania wobec niego 50% kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest:  powstanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego, warunkujące korzystanie przez twórcę z praw autorskich i umożliwiające rozporządzanie majątkowym prawem autorskim do utworu,  dysponowanie obiektywnymi dowodami potwierdzającymi powstanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego,  wyraźne wyodrębnienie honorarium od innych składników wynagrodzenia, przy czym warunek ten nie obejmuje wskazanych w interpretacji przypadków, w których 50% koszty uzyskania przychodów można stosować do całości wynagrodzenia twórcy. więcej »
  • 11-09-202050% koszty: Dokumentacja techniczna programu to literatura?
    Czy w świetle art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o PIT „działalność twórczą w zakresie literatury” należy rozumieć jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do dzieł literackich, czy też jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich twórczych tekstów, także tych o charakterze informacyjnym, publicystycznym, naukowym, takich jak dokumentacja techniczna, specyfikacje, opisy koncepcji czy podręczniki użytkowników? więcej »
  • 07-04-2020NSA. 50-proc. koszty dla pracownika
    Aby skorzystać z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT konieczne jest wyraźne wyodrębnienie części wynagrodzenia należnej m.in. za rozporządzanie autorskimi prawami majątkowymi do utworu. To z tytułu przyjęcia utworu i związanych z nim praw majątkowych, pracodawca wypłaca należne wynagrodzenie - honorarium, a zatem wielkość tego honorarium musi być jasno określona w dokumentach regulujących treść stosunku pracy. Określenie tej wartości lub procedur jej obliczania powinno być jasno i precyzyjnie zawarte w dokumentach regulujących treść stosunku pracy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 29-11-2019Zawieranie umowy o pracę z twórcami
    Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego bądź wykonawczego. więcej »
  • 18-10-2019Sposób postępowania przy stosowaniu kosztów 50% - nieregularne przychody z praw autorskich
    Jeśli praca jest przedmiotem prawa autorskiego, pracownik jest twórcą w rozumieniu ustawy, uzyskiwanie przychodu przez pracownika wynika z korzystania przez twórcę z tych praw lub rozporządzania prawami, umowa o pracę przewiduje zróżnicowanie wynagrodzenia należnego pracownikowi na kwotę związaną z korzystaniem z praw autorskich i kwotę związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych, prowadzona jest odpowiednia dokumentacja, a przychody uzyskane przez pracownika zostały wymienione w art. 22 ust. 9b ustawy o PIT, można zastosować normę 50% KUP. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »