Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Artykuły: Działalność gospodarcza

30.11.2006

Firmowa strona WWW jako KUP

Pytanie: Jestem osobą fizyczną opłacającą podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Postanowiłem zareklamować usługi swojej firmy w Internecie poprzez założenie firmowej strony WWW. Czy wydatki poniesione na założenie strony (wykupienie domeny, miejsca na serwerze, zaprojektowanie strony itp.) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości, czy tylko do wysokości 0,25% przychodu?

Odpowiedź:

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodu, chyba że reklama jest prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Poprzez założenie strony internetowej własnej firmy reklamuje Pan świadczone usługi wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Niewątpliwie reklamowanie usług za pośrednictwem Internetu ma charakter publiczny, ponieważ strona internetowa jest powszechnie dostępna dla szerokiej i nieograniczonej grupy osób (internautów). Zatem wydatki poniesione na założenie firmowej strony WWW traktować należy jako poniesione na reklamę prowadzoną publicznie, zaliczając w całości do kosztów uzyskania przychodów.

Uwaga: Zgodnie z art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) z dniem 1 stycznia 2007 r. pkt 23 w ust. 1 art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymuje nowe brzmienie. Zgodnie z nowelą od 2007 r. ustawodawca rezygnuje z dotychczasowego rozróżniania reklamy publicznej i niepublicznej; wydatki na reklamę, niezależnie od jej formy, będą kosztami podatkowymi. Jednocześnie zmiana wspomnianego przepisu skreśla z katalogu wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

(A.B.)

 

Ostatnie artykuły z tego działu

Wszystkie artykuły z tego działu »

rozwiń wszystkie »Wasze komentarze

skomentuj

dodaj nowy komentarz

komentarz:
podpis:
 

Drodzy Użytkownicy podatki.biz. Choć czytamy uważnie Wasze komentarze, nie odpowiadamy na pytania w kwestiach szczegółowych. Zadając je, kierujecie je nie do nas, a do innych Użytkowników podatki.biz. Jeżeli chcecie wyjaśnić lub rozwiązać jakiś problem, zachęcamy do skorzystania z naszego forum dyskusyjnego - www.podatki.biz/forum

Zespół podatki.biz