Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Kalkulator wynagrodzeń | Zwrot VAT w budownictwie | OC biur, księgowych i zarządów

PISMA I WYJAŚNIENIA

W dziale PISMA I WYJAŚNIENIA znajduje się 6722 artykuły spośród 34449 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 18-01-2017Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu otrzymanych zaliczek
    Pytanie podatnika: Czy z tytułu wpłaty przez zleceniodawcę w trakcie realizacji projektu niesprecyzowanej kwoty pieniężnej w celu umożliwienia bieżącego regulowania zobowiązań z tytułu kosztów ponoszonych na realizację projektów, po stronie spółki powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, który powinien być udokumentowany fakturą? więcej »
  • 18-01-2017Amortyzacja. Jak ustalić wartość początkową przedmiotu leasingu?
    Pytanie podatnika: Czy wartość początkowa środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych ustalona w wysokości wartości początkowej określonej w umowie leasingu, równej sumie ustalonych w umowie kapitałowych części opłat oraz ewentualnej opłaty końcowej (za wykup przedmiotu leasingu), pomniejszonych o należny podatek VAT, będzie podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez spółkę? więcej »
  • 17-01-2017Koniec z żywnością na śmietniku? Kary rozwiążą problem?
    Interpelacja nr 8428 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności więcej »
  • 17-01-2017Przychody pracownika. Zakup części korekcyjnej do okularów ochronnych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca będzie nabywał okulary ochronno-korekcyjne na wniosek pracownika, udokumentowany odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, które będzie poświadczało konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Czy wydatki ponoszone na zakup części korekcyjnej w okularach ochronno-korekcyjnych stanowią przychód pracownika, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 17-01-2017Okres przechowywania dokumentów w przypadku straty to nawet 11 lat
    Pytanie podatnika: Czy stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym termin przechowywania dokumentów podatkowych z lat, w których poniósł stratę podatkową, przyjmując że lata te przedawnią się po upływie 5-ciu lat, licząc od roku, w którym złożył deklarację CIT-8 wykazującą stratę podatkową jest prawidłowe? więcej »
  • 16-01-2017Odliczanie VAT od zakupów przed rejestracją firmy
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca od początku prowadzenia działalności tj. od 1 września 2015 r. chciał się zarejestrować jako czynny podatnik VAT. Przy czym biuro rachunkowe, z którym współpracuje, nie dopełniło formalności rejestracyjnych. 17 czerwca 2016 r. Wnioskodawca dokonał zgłoszenia rejestracyjnego wskazując rezygnację ze zwolnienia od 18 czerwca 2016 r., a deklaracje będzie składał od 06/2016. Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur zakupu związanych z prowadzoną działalnością wystawionych w okresie od 09/2015 do 05/2016? więcej »
  • 16-01-2017Sprzedaż zestawów promocyjnych a VAT
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku przeprowadzania promocji typu „kup 3 w cenie 2” dodanie kolejnej sztuki takiego samego produktu stanowi dla celów VAT rabat towarowy (tj. rabat naturalny) obniżający cenę jednostkową wszystkich towarów otrzymanych przez kontrahenta w promocji typu „kup 3 w cenie 2” i tym samym dodanie kolejnej sztuki nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT? więcej »
  • 16-01-2017Finanse publiczne. Dochody gmin a kwota wolna od PIT
    Interpelacja nr 8445 w sprawie zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego w kontekście uszczuplenia ich budżetów po zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. więcej »
  • 13-01-2017Ochrona pracy młodocianych
    Zapytanie nr 1404 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie możliwości podjęcia pracy przez 15-latka więcej »
  • 13-01-2017Zegarek może być kosztem działalności?
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zakupił zegarek typu smartwatch razem z telefonem komórkowym, dla którego był dedykowany. Według Wnioskodawcy, zakupiony przez niego zegarek wpływa na utrzymywanie stałego kontaktu z klientami. Zakup zegarka ma na celu stałe monitorowanie połączeń i wiadomości przychodzących bez ciągłego odrywania się od pracy. Czy poniesiony przez Wnioskodawcę wydatek związany z zakupem zegarka typu smartwatch można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej? więcej »
  • 13-01-2017Moment ewidencjonowania obrotu przy sprzedaży wysyłkowej na kasie rejestrującej
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku sprzedaży przez platformę allegro w momencie otrzymania przelewu na konto firmowe przed wysyłką towaru prawidłowe jest fiskalizowanie tej sprzedaży w momencie otrzymania pieniędzy, czy fiskalizacja winna być dokonana w momencie wysyłki towaru? Czy w przypadku sprzedaży za pobraniem prawidłowe jest fiskalizowanie sprzedaży towaru na rzecz osób fizycznych w momencie wydania towaru kurierowi, czy może w momencie otrzymania zapłaty za towar? W którym momencie powinna być zafiskalizowana sprzedaż, jeżeli przelew firma otrzyma w piątek o godz. 18 lub w sobotę, w którym to czasie firma nie pracuje, czy prawidłowym będzie fiskalizacja w momencie wysyłki towaru do klienta czy też może w dacie otrzymania przelewu? więcej »
  • 12-01-2017Ceny transferowe. Jak interpretować nowe przepisy?
    Interpelacja nr 8498 w sprawie wyjaśnienia przepisów przejściowych ustawy wprowadzającej nowe wymogi dokumentacyjne z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. więcej »
  • 12-01-2017Kupno samochodu w komisie a PCC
    Pytanie podatnika: Czy w związku z zakupem używanego samochodu osobowego z komisu samochodowego, udokumentowanym fakturą VAT wystawioną przez komisanta z adnotacją „procedura marży – towary używane” po stronie Wnioskodawczyni powstanie obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? więcej »
  • 12-01-2017Opodatkowanie podatkiem tonażowym można wybrać ponownie?
    Pytanie podatnika: Czy Podatnik, któremu z końcem 31 grudnia 2016 r. upłynie dziesięcioletni okres opodatkowania podatkiem tonażowym, może - składając oświadczenie w przepisanej formie do 20 stycznia 2017 r. - ponownie skorzystać z opodatkowania tym podatkiem na okres kolejnych 10 lat (tj. do końca 2026 r.)? więcej »
  • 11-01-2017Podatki 2017: Sankcje w VAT zbyt restrykcyjne?
    Interpelacja nr 8526 do ministra finansów, ministra rozwoju w sprawie ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »